CHP Liderinden Adalet Yürüyüşü Çağrısı

Enis Berberoğlu'nun tutuklanarak 25 yıl hapis cezası almasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçadroğlu Ankara'dan İstanbul'a bir adalet yürüyüşü başlatacaklarını duyurarak, herkese çağrıda bulundu.

CHP Liderinden Adalet Yürüyüşü Çağrısı
CHP Liderinden Adalet Yürüyüşü Çağrısı Ecem Şenol
Bu içerik 486 kez okundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından bugün saat 11.00’de Ankara’dan İstanbul’a ‘Adalet Yürüyüşü’ başlatacağını açıkladı. Dün gece Güvenpark'ın önüne demir bariyerler getirildi. 'Güvenpark kapatılıyor' haberi sosyal medyada yayılmaya başladıktan kısa süre sonra bariyerler geri toplandı.

Kılıçdaroğlu’nun milletvekillerine kendisinin yürüyeceğini, isteyenin peşinden geleceğini söyleyerek duyurduğu yürüyüşün, Berberoğlu’nun bulunduğu Maltepe Cezaevi’nde biteceği öğrenildi.  Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından Kılıçdaroğlu, Merkez Yönetim Kurulu’nu olağanüstü toplantıya çağırdı. MYK’nın ardından da milletvekilleri ile toplandı. Kılıçdaroğlu, izlenecek yol haritası ile ilgili milletvekillerinin önerilerini dinledikten sonra, arkasında bir kişi de, 1 milyon kişi de, 10 milyon kişi de olsa yürüyeceğini belirtti. Bu güne kadar parlamentoda mücadele ettiklerini ama hiçbir şeyin çözülmediğini, artık direniş zamanı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu,  adalet için mücadele edeceklerini açıkladı.  

Kılıçdaroğlu’nun, bugün saat 11.00’de Ankara Güven Park’tan İstanbul’a adalet yürüyüşü başlatacağı ve bir Grup Başkanvekili ve 20 milletvekilinin TBMM’de çalışmalarını yürütürken, diğer milletvekillerinin ise Kılıçdaroğlu ile birlikte yürüyüşe katılacağı öğrenildi.

CHP il örgütlerinin de bugün aynı saatte bulundukları illerde eylem başlatacakları ve CHP’nin tüm örgütlerine, provokasyonlara gelmeden sokakta adalet isteğini yükseltmesi çağrısı yaptığı öğrenilirken, yakın bölgelerden belirlenecek belli illerin de İstanbul’a yürüyüş başlatacağı duyuruldı.

Kılıçdaroğlu, adaletin mumla arandığı günlerde olunduğunu ve asıl suçluların yargılanmadığı masum insanların yargılanıp hapsedildiği bir sürecin yaşandığını belirtti. Yasadışı yollardan dışarıya silah götürüyorsa birileri o kişilerin yargılanması gerektiğini ama gün gelecek onların da yargılanacağını ifade eden CHP Genel Başkanı, Sayın Enis Berberoğlu hiçbir veri, delil olmaksızın 25 yıla mahkûm edildiğinin altını çizerek, bunun hangi hukuk anlayışı olduğunu sordu.

“20 Temmuz darbesini yapanların adaleti yok ettiklerini ve demokrasiyi yok ettiklerini belirten Kılıçdaroğlu, hâkimin hâkim olmaktan çıktığını ve gözün Saray’a dikerek nasıl talimat geleceğini düşünen bir yargının olduğunu belirtti. İlk kez Türkiye’nun bu kadar ağır bir tabloyla karşı karşıya kaldığını ve adaletin olmadığı bir ülke, bir devletin olup olamayacağını sorduğu bir açıklamada bulundu.

CNN Türk’te “Ne Oluyor” programında soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu artık sabredecek bir şey kalmadığını ve Türkiye’nin elden gittiğini, adaletin elden gittiğini ifade ettikten sonra, devletin çivisinin çıktığını da belirtti. Yapılacak şeyin toplumu uyandırma, haksızlığın üzerine gitmek olduğunu ve bunun direnerek yapılacağını savunan Kılıçdaroğlu, güçlü olanların, kayınpederi olan damatların her türlü barajı aştıklarını ancak garibanlar onların hakkını kimin savunacağını sorduktan sonra, kendisinin bu işte gönüllü olduğunu ifade etti.  

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Tamer Tuna Yuvadan Ayrıldı

Kemal Kılıçdaroğlu Adalet Yürüyüşü CHP Genel Başkan Ankara İstanbul Çağrı Enis Berberoğlu MİT Tırları Açıklama CHP Milletvekili
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500