CHP Topbaş'ın İstifası İçin Açıklama İstiyor

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın istifası üzerine yaptığı yazılı basın açıklamasında, Kadir Topbaş’ın istifasının hemen açıklanması gerektiğini ifade etti.

CHP Topbaş'ın İstifası İçin Açıklama İstiyor
CHP Topbaş'ın İstifası İçin Açıklama İstiyor Ecem Şenol
Bu içerik 848 kez okundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş belediye başkanlığı görevinden istifa etmesi dramatik bir gelişme olduğunu belirten Seyit Torun, istifa edenin her hangi bir devlet görevlisi ya da siyasi olmadığını, 2004 yılından bu yana Türkiye’nin en büyük kenti İstanbul’u yönetme görev ve sorumluluğunu yüklenmiş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunu belirtti. Torun, dahası Topbaş’ın kendisinin 2014 yılında 2019 yılına kadar İstanbul’u yönetmek için yetki almışken ve bu görevin tamamlanmasına 1,5 yıl varken istifa etmek durumunda kaldığının altını çizdi.

Son günlerde büyükşehir belediye meclisinde bazı dosyaların Kadir Topbaş’a rağmen geçmesinin istifayı getirdiği yönünde bilgi ve yorumların medyaya yansıdığını ve bu gelişmenin istifaya götüren son nokta olabileceğine de değinen Torun, ancak ortada bir kaç dosya ile açıklanamayacak bir durum olduğunu kaydetti.

Son dönemde İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimine ve aldığı kararlara, Kadir Topbaş’ın otoritesini kıracak biçimde, AKP Genel Merkezi tarafından müdahale edildiği de bilindiğini ifade eden CHP’li Torun, açıkça bugün itibariyle, halkın oyları ile İstanbul’u yönetmek için büyükşehir belediye başkanlığına seçilmiş bir büyükşehir belediye başkanının, AKP Genel Merkezi tarafından görevden el çektirildiğinin altını çizdi.

Bu bilgi ve değerlendirmelerin ışığında, seçilmiş bir belediye başkanının parti içi çekişmeler neticesinde görevi bırakmak zorunda bırakılmasının demokratik değerler açısından kabul edilebilir olmadığını ifade eden Torun, öte yandan, eğer ortada Kadir Topbaş’ın görevi bırakmasını gerektirecek nitelikte gerekçeler varsa, böylesi bir durumda da, Sayın Başbakan ve İçişleri Bakanı’nın kamuoyunu bu gerekçeler konusunda ivedilikle bilgilendirmesi ve gerekli yasal süreçleri başlatması gerektiğini aktardı.

Ne yazık ki AKP parti sözcüsü Mahir Ünal, yaptığı resmi açıklamada bu olağanüstü istifayı, “kavgasız gürültüsüz bir nöbet değişimi diyerek geçiştirmeye yeltendiğine de değinen Torun, demokrasilerde, seçimle gelmiş yöneticilerin nöbet değişiminin bir sonraki seçimde olduğunu ve aksi bir durumun kabul edilmesinin mümkün olmadığını hatırlattı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Günün Özeti

 

CHP Milletvekili AKP Mahir Ünal AKP Genel Merkezi Kadir Topbaş Seyit Torun İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstifa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500