CHP'den 'Adalet Kurultay'ı Çağrısı

CHP, 26-30 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale'de "Adalet Kurultayı" yapma kararı aldı. Açıklamayı yapan parti sözcüsü Bülent Tezcan, Adalet davasında kendisinin de bir arzuhali olduğunu söyleyen herkesi kurultaya davet ettiğini duyurdu.

CHP'den 'Adalet Kurultay'ı Çağrısı
CHP'den 'Adalet Kurultay'ı Çağrısı Ecem Şenol
Bu içerik 983 kez okundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Bülent Tezcan, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Adalet Yürüyüşü'nün ardından toplumun her kesiminden çok önemli çağrılar geldiğini ve Türkiye’den bütün toplum kesimlerinin adaleti tartışacağı bir kurultay talebi geldiğini aktardı. Bütün adaletsizliklerin tartışılacağı bir kurultaya ihtiyaç olduğunun söylendiğini aktaran Tezcan, o nedenle, 26-30 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale’de 5 günlük bir adalet kurultayı yapacaklarını duyurdu.

Bu kurultayda, toplumun her kesiminin bütün boyutlarıyla Türkiye'de yaşanan adaletsizlikleri ve çıkış yollarını konuşacağını belirten Tezcan, kurultayın amacını da tarihimizde atalarımızın bütün büyük devlet meselelerini ve toplumsal sorunları kurultayla çözdüklerine değinerek açıkladı. Tezcan, adalet gibi temel bir meselenin ancak ve ancak tarihi birikimimize uygun olarak adalet kurultayıyla mümkün olabileceğinin zaruri olarak görüldüğünü belirtti.

İlk defa, hiçbir etnik ayrım gözetmeden ulusal kurtuluş savaşından önce bu milletin emperyalist işgale karşı koyun koyuna savaştığı yer olan Çanakkale’de bu kurultayın yapılmasının uygun bulunduğunu aktaran Tezcan, ulus bilincinin ilk tohumlarının atıldığı yer olması sebebiyle, ortak davanın tartışılmasının Çanakkale'de yapılmasının doğru olacağı görüşünün ortaya çıktığını belirtti.

26-30 tarihlerinin bir diğer öneminin de, büyük taarruzdan büyük zafere giden yol olması olduğunu ve bu nedenle, 5 günlük dönemin milletimizin yeni bir büyük taarruzunun ve zaferinin görüşmelerinin yapıldığı tarihler olacağını dile getiren Tezcan, 5 gün, bütün temel meselelerin konuşulacağını ve bunun, partinin kurultayı olmayacağını, Partilerüstü bir kurultay olacağını, adalet isteyenlerin ve özleyenlerin kurultayı olacağının altını çizdi.

16 Nisan'da partilerüstü kampanya yürüttüklerini ve bunun birleştirici özelliğini gördüklerini belirten Tezcan, "Adalet Yürüyüşü"nü de aynı şekilde yaptıklarını ve milletin her kesiminin desteğini yaşadıklarını aktardıktan sonra, şimdi bu kurultayı da parti bayrağıyla yapmadıklarını duyurdu.

Milletin büyük davalarının çözüleceği kurultaylara benzer bir kurultay olacağını ve adalet davasında adalet dosyasına konacak benim de bir arzuhalim var diyen herkesi, 26-30 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale'deki adalet kurultayına davet ede Tezcan, yarın başlayacak olan Akıncı Üssü davasıyla ilgili de konuştu.

Tezcan, yarın hain darbe girişimdeki önemli davalardan Akıncı Üssü davasının başlayacağını ve Ankara’daki birçok saldırıyı içine alan bir iddianamenin yarın CHP adına milletvekilli arkadaşlarıyla davaya müdahil olup takip edeceklerini duyurdu.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Mescid-i Aksa'ya 50 Yaş Sınırı Geldi

 

CHP Adalet Kurultayı Adalet Yürüyüşü Parti Kurultayı Adalet Çağrı Çanakkale Müdahil Bülent Tezcan Parti Sözcüsü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500