CHP’den OHAL Raporu

CHP, darbe girişiminin ardından yaşanan gelişmelerle ilgili bir rapor hazırladı.

CHP’den OHAL Raporu
CHP’den OHAL Raporu Yaren Yalçın
Bu içerik 1076 kez okundu.

CHP, darbe girişiminin ardından yaşanan gelişmelerle ilgili bir rapor hazırladı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba tarafından kamuda ihraç edilenlere yönelik hazırlanan raporda, “Atatürkçüler, solcular, sosyal demokratlar, devrimciler ve farklı inanç gruplarından vatandaşlarımızın, fırsat bu fırsat denilerek açığa alındığı veya işsiz bırakıldığı” belirtildi.

Veli Ağbaba yaptığı açıklamada, “Düne kadar FETÖ ile sarmaş dolaş olup devleti FETÖ’cülere parsel parsel dağıtanlar bugün emekçilere saldırıyor. CHP olarak darbelerin ne kadar karşısındaysak, darbe girişimini fırsat bilip OHAL’i kullanarak emekçilerimize yapılan saldırıların da karşısında duracağız” dedi.

Ağbaba’nın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“FETÖ’nün yerine farklı tarikatlar yerleştiriliyor, yeni paralel yapılar oluşturuluyor. FETÖ devlete sızmadı, AKP eliyle yerleştirildi. AKP, kimin FETÖ’cü olup olmadığını hepimizden daha iyi biliyor. Kamu çalışanlarının açığa alınma ve işten çıkarılma süreci, cadı avına dönüştü.

CHP olarak elbette darbecilerin, FETÖ üyelerinin,  devleti işlevsiz kılmaya çalışan herkesin devletten temizlenmesinden yanayız. Fakat bu süreçte FETÖ ile alakası olmayan birçok masum vatandaşımız, Atatürkçüler, solcular, sosyal demokratlar, devrimciler ve farklı inanç gruplarından vatandaşlarımızın, fırsat bu fırsat denilerek açığa alındığı veya işsiz bırakıldığını görüyoruz.

Devlet Personel Başkanlığı’nda çalışan bir memura 8 yıl boyunca “Sen solcusun” denilerek vekalet bile verilmezken, aynı kişi 15 Temmuz’dan sonra FETÖ’cü diye açığa alınıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde TKP’li bir çalışan Gezi Direnişi’ne  katıldığı için FETÖ bahanesiyle açığa alınıyor.

Duyumlarını alıyoruz; şirketlere atanan kayyumlar bellerinde silahla çalışanları tehdit ediyor. Açıkça OHAL sürecinde “AKP’yi desteklemezsen FETÖ’cüsün” süresine dönüştü.

AKP kendi eliyle kurduğu FETÖ üniversitelerini kapatırken kendi eliyle akademiye yerleştirdiği örgüt mensuplarını tasfiye ederken, bu örgütle kesinlikle ilişkisi olmayan bilim emekçilerini de aynı kefeye koymaktadır. Üniversitedeki devrimci ve demokrat kadroları uzaklaştırmak için FETÖ yaftasını kullanan AKP, üniversite sistemini çökertti.

AKP, baskıyı ve iktidarını pekiştirmek için KHK’leri fırsata çeviriyor. Kendi eliyle devlete yerleştirdiği FETÖ’cüleri bilmesine rağmen kurunun yanında yaş da yanıyor. Yıllarca kamu adına hizmet vermiş emekçiler bir gecede işsiz bırakılıyor.

Düne kadar FETÖ ile sarmaş dolaş olup devleti FETÖ’cülere parsel parsel dağıtanlar bugün emekçilere saldırıyor. CHP olarak darbelerin ne kadar karşısındaysak, darbe girişimini fırsat bilip OHAL’i kullanarak emekçilerimize yapılan saldırıların da karşısında duracağız.”

chp veli ağbaba 15 temmuz ohal akp khk fetö ihraç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500