CHP'li Emir'den Hakimlerle İlgili Flaş Açıklama

CHP’li Murat Emir, kişilerin yargılanırken tutuksuz yargılanmalarının esas olduğunu ama öyle bir noktaya gelindi ki hâkim tutuklamazsa kendisinin tutuklanacağından korktuğunu ifade etti.

CHP'li Emir'den Hakimlerle İlgili Flaş Açıklama
CHP'li Emir'den Hakimlerle İlgili Flaş Açıklama Ecem Şenol
Bu içerik 1016 kez okundu.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, geçtiğimiz günlerde cezaevlerinde kalan tutuklu ve hükümlü sayılarına ilişkin Adalet Bakanlığı'ndan bilgi edinme talebinde bulundu. Talebe yanıt veren Adalet Bakanlığı, 15 Haziran 2017 tarihi itibarıyla ceza infaz kurumlarında 85 bin 105'i tutuklu, 139 bin 773'ü hükümlü olmak üzere 224 bin 878 kişi bulunduğunu bildirdi. Ayrıca cezaevleri kapasitesinin de 202 bin 676 kişi olduğu belirtildi. Sonuçları değerlendiren Emir, kişilerin yargılanırken tutuksuz yargılanmalarının esas olduğunu ama öyle bir noktaya geldik ki hâkim tutuklamazsa kendisinin tutuklanacağından korktuğunu, yani cezaevlerinin tıka basa doldurulduğunu,  yargı sonucu olmaksızın doldurulduğunu aktardı.

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Murat Emir, cezaevlerinde kapasitenin üzerinde tutuklu ve hükümlü bulunmasıyla ilgili yargı sistemini eleştirerek, 80 binin üzerinde kişinin tutuklu bir biçimde yargılandığını gördüklerini, cezaevlerindeki kalabalıklığın asıl nedeninin bu olduğunu aktardı. Aslında kişilerin yargılanırken tutuksuz yargılanmalarının esas olduğunu ama öyle bir noktaya gelindi ki hâkim tutuklamazsa kendisinin tutuklanacağından korktuğunu belirtti.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan CHP Milletvekili Emir, cezaevlerinde kapasite fazlası 22 bin kişi bulunduğunu ve çoğunun da kötü koşullar altında yaşamak zorunda olduğunu belirterek, burada sorunu, cezaevi yetersizliğinden öte cezaevine koydukları vatandaşların fazlalığı üzerinden ele almak gerektiğini ifade etti. Mesala Ankara Sincan'daki cezaevinde koğuşta kalan tutuklu ve hükümlü sayısı neredeyse olması gerekenin 2 katı olduğunu, yani cezaevlerini tıka basa doldurduklarını ve yargı sonucu olmaksızın doldurduklarını belirtti.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

 

 

Milletvekili CHP Murat Emir Cezaevleri Kapasite Açıklama Türkiye Hakim Tutuklama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500