CHP'li Vekilden Olay İddialar

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, 15 Temmuz darbesinde görev aldığı için tutuklanan Tümgeneral Mehmet Dişli’nin ağabeyi AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Şaban Dişli hakkında flaş iddialarda bulundu.

CHP'li Vekilden Olay İddialar
CHP'li Vekilden Olay İddialar Tuğba Önkibar
Bu içerik 1020 kez okundu.

Vekil Şaban Dişli'nin darbeci general Mehmet Dişli'nin oğlunu Dışişleri Bakanlığı'nda işe aldırdığını söyleyen Tanal, "İçinizde bulunan Fethullahçıları temizlemeden vatandaşa hiçbir şey söyleyemezsiniz” dedi. Mahmut Tanal, Şaban Dişli’nin 7 akrabasını harici kadrodan kamu görevine aldırdığını ileri sürdü. TBMM Genel Kurulu'nda dün gece konuşulan Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu Tasarısı hakkında konuşan Tanal, “Son zamanlarda FETÖ tartışması var. Sizlere Şaban Dişli'nin en yakın akrabalarının devlet kadrosuna alınmasıyla ilgili bir çizelge gösteriyorum. Tabii, bu şahıs sizin Genel Başkan Yardımcınız aynı zamanda kardeşi de darbe girişimi olayına karıştı” dedi ve şunları ekledi:

”U.E adlı şahıs ablasının oğlu mu? Harici kadrodan Sakarya Erenler Belediyesine memur olarak atanmış mıdır? Y.Dişli, yeğeni mi? Harici kadrodan Bursa Büyükşehir Belediyesine memur olarak aldırılıp Adapazarı Belediyesi Spor Müdürlüğü'ne transfer edilmiş midir? B.Dişli, yeğenidir. Darbeci Mehmet Dişli’nin oğludur ve Dışişleri Bakanlığı yoluyla konsoloslukta istihdam edilmiş mi? N. Dişli, yeğeni, Sakarya Büyükşehir Belediyesinde işe girmiş midir? H. Dişli, yeğeni, Geyve Belediyesinde işe sokulmuş mudur? H. Dişli, kuzeni, Halk Sağlığı Müdürü olmuş mudurr? A. Dişli, ağabeyi, il millî eğitim müdür yardımcısı olarak görev almış mıdır? S.Dişli, kuzeni, Adapazarı Belediye Başkanı mıdır?”

Türkiye'de tayin-terfi, yükselme ilişkilerinin liyakat yerine farklı kriterlerle yapıldığını iddia eden Tanal, “Şimdi, bu genel başkan yardımcınız hala burada duracaksa halkı suçlamayın. 15 Temmuzda görev alan general kim? Şaban Dişli’nin kardeşi mi abisi mi?” diye sordu. Tanal'ın konuşması esnasında AKP'liler sık sık ‘Konuyla ne ilgisi var, başkan müdahale et' derken, AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan ise Tanal'a “Sen FETÖ’nün kasetçaları oldun ” şeklinde seslendi.

Tanal ise, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Bak bak vatandaş ne yazmış duyuyor musun? ‘Koş, Şaban koş' diyor. Nereye gidiyor bunlar? Nereye koş? İçinizde bulunan FETÖ’cüleri ve içinizdeki genel başkanlarınızı temizlemeden halka hiç bir şey açıklayamazsınız. Bu genel başkan yardımcınız başınızda durduğu sürece bu laflardan da rahatsız olmayın. Vatandaş, hasbelkader, yasal anlamda geçerliliği olan bir sendikaya üye olmuş, görevden atacaksınız, cezaevine koyacaksınız. Kardeşiyse sizin genel başkan yardımcınız olacak. İğneyi önce kendinize batırın, sonra çuvaldızı başkalarına...”

mahmut tanal mehmet dişli şaban dişli akp chp darbe fetö iddia gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500