CHP'li Vekil'den Özakça ve Gülmen İçin Çağrı

CHP’li vekil İlhan Cihaner, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için Kamu Denetçiliği Kurumu’na çağrıda bulundu.

CHP'li Vekil'den Özakça ve Gülmen İçin Çağrı
CHP'li Vekil'den Özakça ve Gülmen İçin Çağrı Ecem Şenol
Bu içerik 1793 kez okundu.

Darbe girişiminin ardından KHK’yla ihraç edilen akademisyen Gülmen ve öğretmen Özakça, işlerine iade edilme talebiyle 107 gündür açlık grevini devam ettirirken, CHP’li vekil İlhan Cihaner, sağlık durumları gitgide kritikleşen açlık grevindeki eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için Kamu Denetçiliği Kurumu’nu göreve çağırdı. 

Bugün iki eğitimcinin sağlık durumuna ilişkin ailelerinin yaptığı açıklamada, Özakça’nın kulaklarının tıkandığı, kas ağrılarının yoğunlaştığı ve iki gözünde de batma hissi olduğu Nuriye Gülmen’in ise sıvı alımında çok zorlandığı, şiddetli kas ağrıları çektiği ve boynunu oynatamadığı açıklandı.

Yapılan bu açıklamanın ardından CHP’li vekil, Ankara Tabip Odası’nın Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumlarında her an çok dramatik bir değişiklikle tedavisi imkânsız sekel veya ölüm meydana gelmesi riskinin gün gibi ortada olduğu uyarısı yapıldığını hatırlatarak Kamu Denetçiliği Kurumu’nu göreve çağırdı. Cihaner, Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu ile kamu çalışanlarının bir haksızlık yapılmış ise idarenin her türlü işlemini incelemek ve idareye önerilerde bulunma görevini kuruma ve baş denetçiye verdiğini hatırlattı.

CHP’li vekil, başvurusunda, 2010 referandumu sürecinde de anayasa değişikliğinde ‘ombudsman’ kurumunun öne çıkarıldığını ve insan hakları alanında bir ‘hacet kapısı’ işlevi görmesi ve vatandaşların aklına gelen ilk yer olacağı sıklıkla belirtilerek Kamu Denetçiliği Kurumu oluşturulduğunu söyleyerek Gülmen ve Özakça’nın muhatap bulamadığını hatırlattı.

Cihaner,bu bakımdan ‘insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygun’ bir çözüm bulunabilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumunu ve Baş denetçiyi göreve çağırdığını duyurdu.

 

HABERBOX ÖNERİYOR - MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

Nuriye Gülmen Semih Özakça CHP Milletvekili Açıklama Çağrı İlhan Cihaner
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500