CHP’nin Paradise Papers Önergesi Reddedildi

Başbakan Binali Yıldırım’ın çocukları, siyasi parti genel başkanları ile başbakan ve bakanların vergi cennetlerinde bulunması muhtemel servetlerinin araştırılması için CHP’nin Meclis’e verdiği önerge genel kurulda bir hayli tartışmalı geçti.

CHP’nin Paradise Papers Önergesi Reddedildi
CHP’nin Paradise Papers Önergesi Reddedildi Meltem Yüksel
Bu içerik 360 kez okundu.

Başbakan Yıldırım’ın iki oğlunun da adının geçtiği Paradise Papers ‘ın araştırılması için CHP’nin verdiği önerge, MHP’nin de destek vermesine rağmen AKP oylarıyla reddedildi. Önerge, Meclis Genel Kurulu’nda tartışmalara sebep oldu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, off-shore’un açık bir şekilde vergi kaçırma olduğunu belirterek, “Tüm dünyada eş zamanlı yayınlanan Paradise Belgeleri’nde Başbakanımızın çocuklarının ismi de yer alıyor. Bu kimseyi rahatsız etmiyor mu? Sayın Başbakanı rahatsız etmiş, ‘Bununla ilgili ne varsa açığa çıksın. Kim, benim oğlum olur, yeğenim olur, dayısı olur, hatta başka siyasi partilerin mensupları da varsa onlar da açığa çıksın’ demiş. Gelin, hem Başbakanınızı hem çocuklarını hem de Türkiye’nin itibarını koruyun” ifadelerini kullandı.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise, off-shore bankacılığı, off-shore faaliyeti yasa dışı bir faaliyet olmamakla birlikte bir para aklama faaliyeti olarak da kullanılabilmekte olduğunu söyleyerek, “Bir vergiden kaçınma olarak da kullanılabilmektedir. Bu konuda Türk idari sisteminde sorumlu ve yetkili kurum ve kuruluşlar vardır. Bunlardan en önemlisi MASAK’tır. MASAK’ın konu hakkında araştırma yapması ve varsa elde ettiği verileri kamuoyuyla ve ilgili kurumlarla paylaşması gerekir” dedi.

AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı yaptığı savunmasında, “Türkiye’de de şirketleri var ve bunlara ilişkin vergilerini ödüyorlar. Dışarıdaki şirketler yine küresel ölçekte gemicilikle ilgili olan şirketler. Sadece onlara da has değil. Bütün bahsedilen yerler birçok ülkede gemicilik işiyle uğraşan insanların kullandığı yerler. Bu tür yerler üzerinden gidiyor. Bu, sadece Türkiye’deki insanlara ve Başbakanın çocuklarına özgü değil. O yüzden, ne olup bittiğini gerçek bağlamına, gerçek ölçeklerine, bu işlerin, gemiciliğin nasıl yürüdüğüne, onun ne gerektirdiğine bağlı olarak okuyup değerlendirmekte fayda var diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Burhan Kuzu’yu İkna Çabaları

Başbakan Binali Yıldırım Binali Yıldırım Malta TBMM Meclis Meclis Genel Kurulu Paradise Papers CHP
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500