Çiftlikbank’a Suç Duyurusu

KKTC menşeli 'Çiftlik Bank' hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Çiftlikbank’a Suç Duyurusu
Çiftlikbank’a Suç Duyurusu Meltem Yüksel
Bu içerik 387 kez okundu.

KKTC menşeli 'Çiftlik Bank' hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. "İnternet yoluyla yalan haber yapmak, yaymak ve menfaat sağlamak" için bazı sosyal medya kanallarında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü'nün adının da karıştırıldığı belirtilmişti.

Suç duyurusunda, Facebook’da Çiftlik Bank isimli kullanıcı tarafından "6.Uluslararası Dünya Kalite Zirvesi'nde Çiftlik Bank ailesi adına düzenlenecek ödül töreninde, Çiftlik Bank CEO'su Mehmet Aydın, Çiftlik Bank ailesi adına 20 markanın hak kazandığı kalite ödülünü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Dr. Faruk Özlü'nün elinden alacak" içerikli afiş şeklinde resim paylaşılmış, yorum bölümünde de belirtilen ifadenin kullanıldığı ve haberin yalan olduğu belirtildi.

Çiftlik Bank adlı kullanıcının internet sitesi, üyelerin para yatırması üzerine kurulmuş bir site olduğu ifade edilen suç duyurusunda; “Üyelerine güven vermek ve daha fazla yatırım yapılmasını teminen bu yalan haberin yapıldığı açık olup, ilgili şirket hakkında suç duyurusunda bulunulması ve yalan haberin siteden kaldırılmasını talep etmek zorunluluğu doğmuştur" denildi.

Çiftlik Bank'ın sistemi hakkında açıklamada buluna Bilişim ve İş Hukuku Uzmanı Avukat Gürsel Devrim İyim, şirketin KKTC'de kurulduğunu ve sanal oyun boyutunu tamamen aştığını ve suç unsuru olduğunu söyledi. İnternet sitesi üzerinden para toplandığına dikkat çeken Avukat İyim, "Bu sisteme sanal oyun denilemez. Sanal oyun ücretsizdir. Garanti veriyorlar. Başka bir üye getirene onun karından para vermeyi vaat ediyorlar. Bu tam bir saadet zinciri. Sistem büyür büyür ve bir yerden sonra çöker" dedi.

Çiftlik Bank adındaki internet sitesinin, iflas halinde ana paraların ödeneceğini ve bunu ıslak imzalı belge ile garanti etmesinin yanıltıcı olduğunu da ifade eden İyim, ifadenin çok aldatıcı olduğunu, hiçbir ticari kuruluşun iflas halinde para ödeme yapmadığını çünkü o durumda e yönetimin iflas idaresine geçtiğini söyledi.

Çiftlik Bank yetkilileri ise, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'nın izinlerine sahip olduklarını iddia etti.

Bursa'nın İnegöl ilçesinde yeni bir çiftlik açılışını yapan şirketin 25 yaşındaki CEO'su Mehmet Aydın yatırım yapan üyelerine seslenerek, "Çıkan dedikodulara kulak vermediğiniz için sizleri alkışlamak istiyorum. Türkiye'de tarım ve hayvancılığın tekrar eski haline gelmesini istemeyen, bizim dışa bağımlı halimizi sürdürmek isteyenler Kudüs'ü başkent ilan eden aynı kişilerdir" dedi.

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Suudi Arabistan’a Füze Saldırısı

KKTC Çiftlik Bank Ankara Faruk Özlü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500