Cinsel İstismara 'Kimyasal Hadım' Cezası Durduruldu

Danıştay, cinsel istismar suçlularına, ‘kimyasal hadım’ olarak da adlandırılan ilaçla tedaviyi de içeren yönetmelikteki hadım işleminin ne şekilde yapılacağını düzenleyen maddeyi durdurdu.

Cinsel İstismara 'Kimyasal Hadım' Cezası Durduruldu
Cinsel İstismara 'Kimyasal Hadım' Cezası Durduruldu Ecem Şenol
Bu içerik 681 kez okundu.

Yönetmeliğe göre cinsel istismar suçundan hüküm giyenler hakkında cezanın infazı sırasında ya da koşullu salıverildikleri denetim süresi içerisinde ‘cinsel isteği azaltıcı tıbbı tedavi’ dâhil önemli yaptırımlar getirilebiliyordu. Türkiye Psikiyatri Derneği ile bir yurttaş, yönetmeliğinin bazı hükümlerinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’da dava açtı.

Dosya üzerinde ilk incelemeyi yapan Danıştay Tetkik Hâkimi Ahmet Faruk Özer, kanunda yer almayan bir tanımlamaya gidildiği ve ‘tıbbi tedavi’ kavramından ayrı düşüldüğünü belirterek bu durumun yetki aşımı olduğunu savundu. Danıştay bu görüş ışığında, yönetmeliğin söz konusu maddesinin yürütmesinin durdurulmasına oy çokluğuyla karar verdi.

Gerekçede, Anayasa’da tıbbi zorunluluklar ve kanunda yazılı haller dışında kişinin vücut bütünlüğüne dokunulmayacağının hüküm altına alındığı vurgulandı. Söz konusu yönetmeliğin dayanağı olan yasada, ‘tedavi’den ne anlaşılması gerektiğinin açıkça düzenlenmediği belirtilen karar uyarınca, hükümlü yönünden uygulanacak tedaviden ne anlaşılması gerektiği yasayla düzenleninceye kadar yönetmelik uyarınca doktorların herhangi bir tedavi gerçekleştiremeyeceği belirtildi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Günün Özeti

 

Cinsel İstismar Danıştay Kimyasal Hadım Ahmet Faruk Özer Tecavüz İnceleme Psikiyatri Derneği Yönetmelik Yasa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500