Çocuk İstismarcısına 'İyi Hal' İndirimi

Diyarbakır’da cami bahçesinde bir çocuğu istismar etmekten hüküm giyen adama iyi hal indirimi verildi.

Çocuk İstismarcısına 'İyi Hal' İndirimi
Çocuk İstismarcısına 'İyi Hal' İndirimi Ecem Şenol
Bu içerik 556 kez okundu.

Dicle ilçesinde yaşayan 13 yaşındaki E.B., jandarmaya giderek 4 Temmuz 2016’da eniştesinin kardeşi 20 yaşındaki U.K.’nin, köylerindeki cami bahçesinde cinsel istismarına maruz kaldığını anlattı. Şikayet üzerine başlayan soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüpheli U.K., sorgusunun ardından serbest bırakıldı. İfadesi alınan E.B.’ye psiklojik destek verilmesi tespiti yapıldı.

E.B.’nin hastane raporunda, cinsel istismar olayında ruhsal olarak kendini savunabilecek durumda olduğu ancak uğradığı cinsel istismar sonrası ruh sağlığının bozulduğunun tespit edildiği kaydedildi. Daha sonra U.K. hakkında ‘zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı’ suçundan dört yıldan 14 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılanan U.K., şu savunmayı yaptı. Üç ay önce arkadaşlık teklif ettiğini, teklifi kabul etmediğini ve olaydan bir gün önce kendisini cami bahçesine çağırdığını ve kuzeniyle birlikte cami bahçesine gittiklerinde mağdurun beklediğini kaydetti.  Mağdura, ‘Peşimi bırak, ben evleniyorum’ dediğini belirten U.K, camiden ayrılırken kendisine ‘Senin başına bir olay getiririm’ şeklinde sözler söylediğini ve kendisinin oradan uzaklaştığını dile getirdi. İki gün sonra karakola getirilince olayı öğrendiğini ve mağdurla zorla ilişkiye girmediğini ve kendisinin mağdurun arkadaşıyla sevgili olduğunu ifade etti.

Çocuk E.B. ise sanıkla iki ay önce tanıştıklarını kendisinin sanığı telefonla aradığını ve telefonda onun kendisiyle buluşmayı teklif ettiğini kaydetti. Bunun üzerine cami bahçesinde buluştuklarını ve abdest alma yerinde tişörtünü çıkarmak istediğini, buna izin vermediğini ama engel olamadığını belirten E.B burada ‘Seni seviyorum’ diyerek cinsel istismarda bulunduğunu ifade etti. Bağırmaya başlayınca, kuzeninin duvarın üstüne çıkarak onlara baktığını ve sanığa, ‘Yazıktır ne yapıyorsun?’ deyip gittiğini belirtti.

Mahkeme, sanığı ‘çocuğun cinsel istismarı’ndan alt sınır olan sekiz yıl hapis cezasına çarptırdı. Eylemin birden fazla kez işlendiğinin sabit olmaması nedeniyle ceza artırımı yapmayan mahkeme, sanığın duruşmada olumsuz bir tutum ve davranışı görülmediği gerekçesiyle ‘iyi hal’ indirimi uygulayarak cezayı altı yıl sekiz aya indirdi.

Gerekçeli kararda, sanığın suçunun sabit olduğu belirtilerek ‘öpüşme eyleminin sarkıntılık sınırlarını aşan nitelikte bir cinsel istismar eylemi olduğu’ kaydedildi. Kararında, sanığın eylemini birden çok kez gerçekleştirdiği yönünde kuşku sınırlarını aşan bir delil bulunamadığını belirten mahkeme, zincirleme suç hükümlerinin uygulanmadığını kaydetti. Ayrıca mahkeme sanığın tutuklanmasına karar vermedi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

 

Diyarbakır Dicle Cinsel İstismar Çocuk Cami Avlusu Sanık Saldırı Mahkeme Karar İyi Hal İndirim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500