Çocuk İstismarında 12 Yaş Ayrımı

Türk Ceza Kanunu’nda gidilecek bir değişiklikle, çocuk istismarcılarının cezalandırılmasında 12 yaş öncesi ve sonrasının ayrı değerlendirileceği öngörülüyor.

Çocuk İstismarında 12 Yaş Ayrımı
Çocuk İstismarında 12 Yaş Ayrımı Tuğba Önkibar
Bu içerik 1301 kez okundu.

Türk Ceza Kanunu’nda gidilecek bir değişiklikle, çocuk istismarcılarının cezalandırılmasında 12 yaş öncesi ve sonrasının ayrı değerlendirileceği öngörülüyor.

Alınan bilgilere göre Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu tarafından onaylanarak Genel Kurul’a gönderilen kanun tasarısına göre 12 yaşından büyük ve küçük çocuklara uygulanan cinsel istismarda farklı cezalandırılmaların uygulanması öngörülüyor.

Yapılan değişikliğe gerekçe olarak Anayasa Mahkemesi’nin 14 Temmuz’da iptalini gerçekleştirdiği maddelerin değiştirilmesi gösterildi. AYM tarafından, Bafra’daki bir Ağır Ceza Mahkemesi’nin başvurusunun ardından 15 yaşını doldurmuş her çocuğa karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranışın ‘cinsel istismar’ kapsamına alınmasına ilişkin hüküm iptal edilmişti.


AYM’nin gerekçe sunduğu kararda “Suça sürülen çocuklar yönünden 12 ve 15 yaş arasında olup kendisine yönelik gerçekleştirilen eylemin anlam ve amacını algılama yeteneğine sahip mağdurun rızasına hukuki sonuç tanınmadığı, bu mağdurların rızalarıyla yaşadığı cinsellik hakkında cezanın verilen çok yüksek olduğu, suçun en niteliklisi için minimum yaşın 15 olarak belirlenmesinin suç ve cezada korunması istenen hukuki yarar ve müeyyide arasındaki orantıyı bozduğu” ifadeleri yer almıştı.

Bunun ardından 15 yaş altı çocuklara yönelik cinsel davranışın ‘cinsel istismar’ sayılıp sayılmayacağı tartışması başlamıştı.

Genel Kurul'un onayına gönderilen tasarıda da AYM’nin verdiği bu karara atıf yapıldı ve AYM’nin cezalandırmada kademe öngördüğü ve “Farklı yaş gruplarındaki mağdurlara karşı bir ayrım gözetmeyen mevcut hüküm düzenlenmektedir” ifadeleri bulunduğu belirtildi.

Yeni tasarıya göre çocuklara yönelik cinsel istismarda sanık hakkında sekiz yıldan 15 yıla hapis cezası talep ediliyor. Verilen bu ceza ‘sarkıntılık’ gibi bir durumda üç yıl ila sekiz yıl arasında değişiyor.

Fakat tasarıda cinsel istismara uğrayan çocuk 12 yaşından küçükse sanığa 10 yıldan az, büyük ise beş yıldan az olamayacağı düşünülüyor.

çocuk istismarı AYM yaş sınırı cinsel istismar gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500