Çok Ağır Cezalar Geliyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Bakanlık kimsenin gözüne yaşına bakmaz. Tağşiş gıda ile ilgili çalışma yapıyoruz” dedi.

Çok Ağır Cezalar Geliyor
Çok Ağır Cezalar Geliyor Yaren Yalçın
Bu içerik 893 kez okundu.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Bakanlık kimsenin gözüne yaşına bakmaz. Tağşiş gıda ile ilgili çalışma yapıyoruz” dedi.

Gazetecilerle sohbet eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, et fiyatlarını aşağı çekmek için Türkiye genelinde yem bitkisi üretileceğini, girdi maliyetlerini aşağı çekileceğini ve damızlık çiftlik kurulacağını açıkladı.

Bu konuda önümüzdeki günlerde önemli adım atacaklarını belirten Faruk Çelik, “Birincisi havza bazlı üretim sistemine geçeceğiz. 11 milyar liralık hasılat artışı bekliyoruz. 941 havza belirledik. Buralarda neler ekilebileceği belirlendi. Bölgedeki üreticilere belirlenen dışında ürün ekmeleri halinde destek verilmeyecek. Hedef, neye ihtiyacımız varsa onu bizim topraklarımızda elde etmek” dedi.

Bakan Çelik, milli tarım ve kendi kendine yetişen hayvancılık için çalışmalara başladıklarını kaydederek, “Türkiye’de 20 damızlık hayvan çiftliği kurulacak. Doğu Anadolu başta olmak üzere 22 ilimizi yetiştirici bölge ilan edeceğiz. Üretici kesim için besleyeceği hayvanı buradan alacak. Aynı şekilde küçükbaş hayvanlar için de damızlık çiftlikleri kurulacak. İlk etapta 50 bin damızlık hayvan geliyor. Hedefimiz 300 bin hayvan üzerine sistemi kurmak" şeklinde konuştu.

Havza bazlı sistem uygulamasına yem bitkilerini de dahil ettiklerini açıklayan Çelik, “Bu uygulama yem fiyatlarını aşağı çekecek. Yem fiyatları aşağı çekilip damızlık hayvan çiftlikler kurulunca et fiyatları da düşmüş olacak” mesajı verdi.

Hayvancılıktaki şap hastalığına değinen Bakan Çelik, Trakya bölgesinin ‘şaptan ari bölge’ olduğunu belirtti ve “Antalya’dan Sinop’a kadar hat çizeceğiz, batıda kalan bölge şapa ari bölge ilan edildi. Burada hayvan girişleri kontrollü bir şekilde olacak, bunun için de bölgeye üç istasyon kurulacak. Denetimler yapılmadan bölgeye asla hayvan sokulmayacak” dedi.

Faruk Çelik, tarım ve hayvancılıkta sistem sorununun çözümü için altyapı çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. Tağşiş listelerinin devamının geleceğini belirten Çelik, “Bakanlık kimsenin gözünün yaşına bakmaz. Tağşiş gıda ile ilgili çalışma yapıyoruz. Cezalar 10 kat artacak. Tağşiş yapanların işyeri kapatılacak ve bir daha başka bir isim altında dahi açılmasına müsaade edilmeyecek” ifadelerini kullandı.

 

tarım bakanlığı faruk çelik damızlık hayvan çiftliği şap trakya tağşiş gıda ceza
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500