Çok Konuşulan Reklama Ceza Geldi

Ülker’in, 1 Nisan’a özel olarak hazırladığı ‘kardeşlik’ temalı reklam filmi sebebiyle TBWA ve Plasenta Reklam Hizmetleri’ne toplam 301 bin 766 liralık idari para ve durdurma cezası verildi.

Çok Konuşulan Reklama Ceza Geldi
Çok Konuşulan Reklama Ceza Geldi Tuğba Önkibar
Bu içerik 1151 kez okundu.

Ülker’in, 1 Nisan’a özel olarak hazırladığı ‘kardeşlik’ temalı reklam filmi sebebiyle TBWA ve Plasenta Reklam Hizmetleri’ne toplam 301 bin 766 liralık idari para ve durdurma cezası verildi.

Televizyon kanalları ve sosyal medyada yayınlanan reklamların toplumda ‘endişe ve tedirginliğe neden olduğu ve ‘sansasyonel nitelik’ taşıdığı ifade edildi.

Reklamlarda yer alan şakaların ‘1 Nisan’da yapılabilecek olağan şakalardan olmadığı’ ifade edilen açıklamada birbirlerine yapabilecekleri 1 Nisan şakaları arasında ‘evini folyoyla kaplama’ gibi olağan dışı ve ‘kale direğine bağlama’ gibi şiddete teşvik edecek şakalar gösterilerek çocukların olumlu sosyal davranışlarını bozmaya ve taklit edebilecekleri şiddet unsurlarına yönelik ifade ve görüntülerin bulunduğu, kullanılan ses ve görüntü efektlerinin, son derece ürkütücü ve özelikle çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilecek nitelikte olduğunun belirlendiği aktarıldı.

Kurul, reklamların bu yönleriyle mevzuata aykırı olduğuna dikkat çekerek kampanyanın ulusal televizyon kanallarında gösterilen versiyonunu hazırlayan TBWA Reklam Hizmetleri AŞ unvanlı firmaya 241 bin 413 lira, internette ve sosyal medyada yayımlanan versiyonu hazırlayan Plasenta Reklam Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ise 60 bin 353 lira idari para ve durdurma cezası verilmesine hükmettti.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Kabus Geri Döndü: İstanbul Trafiğinden Nasıl Kaçılır?

Ülker Reklam 1 Nisan Ceza Gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500