Çukurca'da Hava Harekatı

Hakkari ve Van’da yaşanan çatışmalar sonucu 1 asker ve 3 korucu şehit oldu, 6 asker ve 4 korucu yaralandı.

Çukurca'da Hava Harekatı
Çukurca'da Hava Harekatı Aylin Köyatası
Bu içerik 1115 kez okundu.

Alınan istihbarat doğrultusunda Türk Hava Kuvvetleri Hakkari’nin Çukurca ilçesinde hava harekatı düzenledi. Harekat sonrasında Uzundere beldesinde güvenlik güçleriyle PKK’lı teröristler arasında çatışma çıktı. Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak’ın yaptığı açıklamaya göre; 1 asker şehit oldu, 6 asker yaralandı. Yapılan açıklamaya göre, 20 PKKlı ise ölü olarak ele geçirildi. 

Çatışma bölgelerine Sikorsky helikopterlerle özel takviye ekipler indirilirken, taarruz helikopterleri de teröristlerin kaçış noktalarını ateş altına aldı. Bölgede tespit edilen 2 hedef ise savaş uçakları tarafından imha edildi. Uzundere beldesi kırsalında başlatılan hava destekli operasyon devam ediyor. 

Van’da 3 şehit, 4 yaralı

Diğer bir çatışma ise Van’ın Çaldıran ilçesinde yaşandı. Tendürek Dağı’nda dünden itibaren süren operasyonlarda çıkan çatışma sonucu 3 geçici köy korucusu Mehmet Aladağ, Muzaffer Aladağ ve İsa Taş şehit olurken, 4 korucu yaralandı.

TSK’dan açıklama

Çukurca’da yaşanan çatışmayla ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yaptığı açıklamada; "01 Eylül 2016 tarihinde 21.30-21.48 saatleri arasında Çukurca kırsalında, alınan anlık bir istihbaratın değerlendirilmesi sonucu Türk Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları ile hava harekâtı düzenlenmiş; bölgede tespit edilen 2 hedef ateş altına alınarak imha edilmiştir. Görevlerini başarıyla icra eden savaş uçaklarımız emniyetle üslerine dönmüşlerdir." ifadelerine yer verildi. 

Hakkari Çukurca Çaldıran Türk Hava Kuvvetleri Cüneyit Orhan Toprak Türk Silahlı Kuvvetleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500