Çukurca'dan Acı Haber

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde çıkan çatışmada 2 asker şehit oldu. Bölgede teröristlere ait bir sığınak bulundu.

Çukurca'dan Acı Haber
Çukurca'dan Acı Haber Aylin Köyatası
Bu içerik 942 kez okundu.

Cumartesi günü 7 askerin şehit olduğu Hakkari’nin Çukurca ilçesinden bu sabah bir acı haber daha geldi. Çukurca ilçesine bağlı Çağlayan bölgesi Dağbaşı, Kale ve Seni Tepe'de devam eden operasyonlarda sabah saatlerinde bir grup PKK'lı ile karşılaşıldı. Teröristlerle çıkan çatışmada ilk belirlemelere göre 2 asker şehit oldu. 

Valilikten alınan bilgiye göre; Çukurca kırsalında, 3. Piyade Tümen Komutanlığı’nın sevk ve idaresinde 1. Komando Tugayı, 2. Hudut Tugayı, jandarma özel harekat birlikleri, hava kuvvetleri, kara havacılık ve topçu birlikleriyle sürdürülen "Şehit Sağlık Üstçavuş Mekan Şahin" operasyonu kapsamında, sıcak çatışmalar yer yer devam ediyor. Operasyon boyunca Çukurca kırsalında şimdiye kadar 100’den fazla teröristin öldürüldüğü gelen bilgiler arasında.

Sığınak Tespit Edildi

Çukurca ilçesine bağlı Seni Tepe'de tespit edilen sığınakta daha önce etkisiz hale getirilen bazı teröristlerin cesetlerine rastlandı. Sığınakta çok sayıda silah ve mühimmat bulunurken, patlayıcı yapımında kullanılan akaryakıt, jeneratör, akü malzemeleri ele geçirildi. Teröristlerin mağarada hayatlarını sürdürebilmek için kullandıkları yiyecek, giyecek ve tıbbi gereçler de bulunan eşyalar arasında.

Genelkurmay Başkanlığı Açıklama Yaptı

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan bilgilendirmede; "3'üncü piyade Tümen komutanlığının sevk ve idaresinde 1’inci Komando Tugayı, 2’nci Hudut Tugayı/Yüksekova  ve JÖH birlikleri ile icra edilen operasyonda hava kuvvetleri, kara havacılık ve topçu birlikleri ile sürdürülen operasyon devam etmektedir. Hakkari/Çukurca kırsalında icra edilmekte olan Şehit Sağ.Üçvş. Mekan ŞAHİN operasyonunda BTÖ mensuplarınca kullanıldığı tespit edilen Seni Tepe’deki bir sığınakta çok sayıda silah, mühimmat, yiyecek ve giyecek malzemesi, akaryakıt, jeneratör, akü, el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler ile muhtelif tıbbi ve yaşam malzemesi ele geçirilmiştir. Ayrıca sığınak içerisinde daha önce etkisiz hale getirilen bazı teröristlerin cesetleri bulunmuştur" ifadelerine yer verildi.

Şehitlerin Kimlikleri Belirlendi

Bu sabah şehit olan askerlerin kimlikleri belirlendi. Çatışmada, Piyade Uzman Onbaşı Tolga Akdaş ile Piyade Uzman Onbaşı Serkan Bursalı'nın şehit oldukları belirtildi. 

Şehit 2 asker için öğlen saatlerinde Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'nda tören düzenlenecek.

Başbakan Dün Oradaydı

Alınan bilgiye göre; dün Diyarbakır’daki konuşmasının ardından Van’a giden Başbakan Binali Yıldırım, programı kapsamında Hakkari’ye geçti. Başbakanlık kaynakları tarafından yapılan açıklamaya göre; Yıldırım dün Çukurca’ya giderek cumartesi günü 7 şehidin verildiği operasyon bölgesini ziyaret etti.

 

 

Hakkari Çukurca Genelkurmay Başkanlığı Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500