Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü'nden Halep Açıklaması

Suriye'deki operasyonlar hakkında değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Erdoğan, G-20'den ayrılırken Putin ve Obama'yla Halep konusunu yeniden gündeme getirdi. Yakın zamanda Halep'te uzlaşma olabilir" açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü'nden Halep Açıklaması
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü'nden Halep Açıklaması Tuğba Önkibar
Bu içerik 742 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın açıklamarı şu şekilde:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan günden beri güvenli bölge hususundaki hassasiyetlerini dile getirdi. Türkiye'den başka elini taşın altına koyan olmadı.Bu geçiş döneminde bu bölge güvenli bölge halini alabilir. Eğer Fırat'ın batısına geçerse YPG meşru hedef olur. Fırat Kalkanı operasyonuna Rusya Devlet Başkanı Putin'de destek veriyor.

Biz G-20 zirvesine hazırlıklı gittik. Liderilerin 15 Temmuz gecesine ait olayları ilk ağızdan dinlemesi, bize olan desteğin artmasına yardımcı oldu. 15 Temmuz gecesine ait görsellerde sunuldu.

Fırat Kalkanı operasyonu başarılı bir şekilde hayata geçirildi ve Çobanbey üzerindeki hat sağlanmış oldu. 90 km'lik hat DAEŞ'!ten temizlendi. Sınırımızın terör örgütlerinden temizlenmesi noktasında bize tam destek verildi. Operasyona bir derinlik kazandırmak zorundayız. O bölgede DAEŞ 2 yıldan beri halka işkence ediyordu. Bölge halkı şuan durumdan memnun.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk baştan beri güvenli bölge hususunda hassasiyetini dile getirdi. Türkiye dışında elini taşın altına koyan olmadı.Bu geçiş sürecinde bu bölge güvenli bölge haline getirilebilir. Bu konuya itiraz yok ama uygulanma açısından net bir plan ortada yok. Mültecileri olası bir saldırıya karşı kim koruyacak sorusu önemli bir durumu temsil ediyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Obama'yla iki liderle ayrılırken Halep konusunı yeniden görüştü. Halep'te yakında anlaşma olabilir. Şam ve Türkiye üzerinden insani koridor önerisi var. YPG konusunda hala ABD ile uzlaşma yok. Fırat'ın batısına geçerse YPG meşru hedef olur. Fırat Kalkanı operasyonuna Rusya Devlet Başkanı Putin de destek veriyor.

ibrahim kalın cumhurbaşkanlığı sözcüsü cerablus putin obama gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500