Cumhuriyet Davası'nda İkinci Duruşma

Cumhuriyet gazetesi davasının ikinci duruşması, bugün Silivri Cezaevi'nin karşısında bulunan duruşma salonunda görülecek.

Cumhuriyet Davası'nda İkinci Duruşma
Cumhuriyet Davası'nda İkinci Duruşma Ecem Şenol
Bu içerik 607 kez okundu.

İlk duruşmada tutukluluğunun devamına karar verilen Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Yayın danışmanı ve yazarı Kadri Gürsel, Muhabiri Ahmet Şık ve muhasebe çalışanı Emre İper, hâkim karşısına çıkacak.

Emre İper, 158 günlük tutukluluğunun ardından ilk kez savunma yapacağı öğrenildi. Ulusal ve uluslararası basın meslek örgütlerinin “ifade ve basın özgürlüğüne vurulmuş bir darbe” olarak nitelediği Cumhuriyet davası kapsamında gazetenin yazar ve yöneticileri, tutukluluklarının 9. ayında, 24 Temmuz’da ilk kez hâkim karşısına çıkmıştı.

Davanın ilk duruşmasında Cumhuriyet Okur Temsilcisi Güray Öz, yazarı Hakan Kara, çizeri Musa Kart, Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay, avukatları Bülent Utku ve Mustafa Kemal Güngör ve yöneticisi Önder Çelik, tahliye edilmişti. Sabuncu, Atalay, Gürsel ve Şık’ın tutukluluğunun devamına karar veren heyet, bu kararına gerekçe üretirken savcılığın iddialarından öteye gidememişti.

Mahkeme, tutukluluğa devam kararı verirken “sanıkların taşıdıkları sıfat, üstlendikleri görev, görev yaptıkları zaman dilimi dikkate alındığında ‘eylemsel bütünsellik’ değerlendirmesi’ yapılması gerektiğini öne sürmüştü. Mahkeme, özetle Akın Atalay’ı Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Başkanı, Murat Sabuncuyu da tutuklanmadan önce 2 ay genel yayın yönetmeni olduğu için tahliye etmediğini söylemişti.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Fındık Üreticisi İsyanda: 2019'da Görüşürüz!

 

Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni İcra Kurulu Kadri Gürsel Ahmet Şık Duruşma Yayın Ekibi Gazateci
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500