Cumhuriyet: Teslim Olmayız

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ile birlikte yazarlar ve yöneticiler dün sabah saatlerinde başlatılan operasyonlarda ‘Fethullahçı Terör Örgütü ve PKK üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ gerekçesiyle gözaltına alındı.

Cumhuriyet: Teslim Olmayız
Cumhuriyet: Teslim Olmayız Yaren Yalçın
Bu içerik 2237 kez okundu.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ile birlikte yazarlar ve yöneticiler dün sabah saatlerinde başlatılan operasyonlarda ‘Fethullahçı Terör Örgütü ve PKK üyersi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ gerekçesiyle gözaltına alındı.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan isimler şöyle:

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu – gözaltında

Cumhuriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar - yurtdışında

Cumhuriyet Kitap eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay – gözaltında

Cumhuriyet gazetesi Yayın Danışmanı ve Yazarı Kadri Gürsel – gözaltında

Yazar Hikmet Çetinkaya – gözaltında

Karikatürist Musa Kart – gözaltında

Yazar Aydın Engin - gözaltında

Yazar Güray Öz - gözaltında

Yazar Hakan Kara - gözaltında

Yazar Orhan Erinç- Yaşı nedeniyle gözaltı kararı çıkarılmadı, evinde arama yapıldı.

Gazeteci Nebil Özgentürk - yurtdışında

Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Başkanı Avukat Akın Atalay - yurtdışında

Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul Üyesi Avukat Bülent Utku - gözaltında

Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul Üyesi Avukat Mustafa Kemal Güngör - gözaltında

Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul eski üyesi Bülent Yener- gözaltında

Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul Üyesi Mali Müşavir Eser Sevinç – gözaltında

Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul Üyesi Önder Çelik- gözaltında

Cumhuriyet gazetesi Muhasebe Müdürü Günseli Özaltay - gözaltı kararı çıkarıldı

Cumhuriyet Gazetesi bugün “Teslim Olmayız” manşetiyle çıktı. Gazete, ilk sayfasında “Özgür basına bir darbe daha” ve “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile yaşıt gazetemiz, yöneticilerine ve yazarlarına yönelik soruşturma ve gözaltı dalgası ile susturulmak isteniyor” ifadelerine yer verdi.

Cumhuriyet gazetesi yönetici - yazarlarına düzenlenen operasyonlar basın özgürlüğü ile vatandaşların haber alma özgürlüklerine yapılan bir darbe olarak nitelendirildi ve konuya ilişkin açıklama yapıldı.

KAMUOYUNA

Cumhuriyet gazetesi gazetedir ve gazetecilik suç değildir. Cumhuriyet Gazetesi 7 Mayıs 1924 tarihinde yayınlanan ilk sayısından itibaren ülkemizde her anlamda gerçek bir demokrasi kurulması için yayınını sürdürmüş, hiçbir hükümet ve hiçbir partinin gazetesi olmamıştır. Cumhuriyetin, Atatürk devrim ve ilkelerinin açtığı “aydınlanma” yolunda, aklın bağnazlıktan, bilimin dinden bağımsızlaşması, laiklik ilkesinin toplumca benimsenmesi için çaba gösteren bir gazetedir. Gerçek budur ve bundan ibarettir.

Cumhuriyet gazetesi laik, demokratik ve sosyal hukuk devletinin vazgeçilmezliği ve insan haklarının korunması için gazetecilik çizgisinden hiç ödün vermemiştir. Demokrasinin savunuculuğunu yapan Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt bir gazetedir. Gücünü okurlarından alır. Cumhuriyet gazetesi hiçbir güç tarafından teslim alınamayacak olan gazetecilik inancıyla yayın hayatını sürdürür ve sürdürecektir.

İleri sürülen suçlamalara yanıt vermeyi dahi doğru bulmuyoruz, zul sayarız. Ancak bilinen bir gerçeği tekrarlayalım. Ülkemizde yıllarca Fetullah Gülen ve cemaat yapılanmasının Türkiye Cumhuriyeti için ne kadar büyük bir tehlike olduğunu, temel amacının laikliği ortadan kaldırarak Türkiye Cumhuriyetini yıkmak ve ele geçirmek suretiyle İslam devleti kurma çabalarının önlenmesi için yaptığı yayınların halkın gerçekleri öğrenmesi amacıyla yapıldığını herkes bilir. Aksi inkar edilemez nitelikte bu yayınlarla kamuoyunu bilgilendiren Cumhuriyet gazetesi Vakıf ve Yönetiminin ve yazarlarının “FETÖ/PDY ile PKK/KCK terör örgütlerine” “müzahir” oldukları ve “üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işledikleri” iddiasıyla soruşturma başlatılmış olmasını hayretle ve endişeyle karşılıyoruz.

Basın özgürlüğü, laik, demokratik, sosyal hukuk devleti ilkeleri ve temel insan hak ve özgürlükleri , evrensel hukuk ilkeleri korunmalıdır.

Terör örgütleri adına suç işlemek, 15 Temmuz darbe girişimini meşrulaştırma amacına yönelik yayın yapmak gibi inanılması ve kabul edilmesi güç iddialara dayalı yakalama/gözaltı/ el koyma işlemlerini kabul edilemez, hukuka aykırı işlemler olarak değerlendiriyoruz. Hukuk güvenliğini ortadan kaldırmaya yönelik işlemler kabul edilemez.

Basın suçları nedeniyle açılan soruşturmalar Cumhuriyet gazetesinin yayınları bakımından yadırganmayacak kadar alışılmıştır. Haberler nedeniyle yazar ve muhabirlerimizin Basın Savcılığına çağrılarak ifadelerine başvurulmaları da çok doğaldır.

Ancak bu kez Cumhuriyet Gazetesi Vakıf yöneticileri ve yazarları için uygulanan, sabah baskını şeklinde gerçekleşen yakalama/gözaltına alma/arama işlemleri söz konusudur. İfadelerine başvurmak için çağrıldıklarında her zaman gelebilecek olan Vakıf Yöneticileri ve Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni başta olmak üzere gazetemiz yazarları hakkında uygulanan bu işlemleri, Cumhuriyet gazetesinin yayınına son verme girişiminin başlangıcı olarak görüyoruz. Böyle bir girişim hukuk güvenliğini, basın özgürlüğünü ortadan kaldırır.

Bu tür hukuki dayanağı bulunmadığı gibi inandırıcılığı da olmayan iddialarla Cumhuriyet Gazetesinin yayınına son vermek amacı basın özgürlüğüne ve halkın haber alma, gerçekleri öğrenme hakkına açıkça aykırıdır. Cumhuriyet gazetesi hakkında başlatılan operasyonlardan ve Cumhuriyet gazetesini susturma çabalarından derhal vazgeçilmelidir. Cumhuriyet gazetesinin, gazetemizin yayınına son verme çabalarını şiddetle kınıyoruz. Tam bir kesinlikle ifade edelim.

Cumhuriyet gazetesi hiçbir darbe döneminde, hiçbir güç tarafından nasıl teslim alınamadıysa, dün Fetullahçı savcı ve yargıçlarla ve onların emrindeki güçlerle nasıl mücadele ettiyse, bu gün de nereden ve kimden gelirse gelsin her türlü baskıyla sonuna kadar mücadele edecek güçtedir.

Mücadelemizin okurlarımızla ve dayanışmayla süreceğine inanıyoruz.Cumhuriyet gazetesinin yöneticileri ve yazarları gözaltına alınmış olsa bile demokrasi ve özgürlük mücadelesini gazetemiz sonuna kadar sürdürecektir.

Cumhuriyet gazetesini yalnız bırakmayan tüm okurlarımıza, demokrasiye ve Türkiye’nin aydınlık geleceğine olan inançlarıyla tüm baskılara karşı direnen Cumhuriyet gazetesi ile dayanışma içinde bulunan herkese teşekkür ediyoruz.

CUMHURİYET

 

cumhuriyet gazetesi terör operasyonu cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmeni murat sabuncu can dündar kadri gürsel aydın engin cumhuriyet gazetesi manşeti cumhuriyet gazetesi kamuoyu açıklama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500