Darbe Gecesi Akın Öztürk 'İyi Polis'i Üstlenmiş

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, 16 Temmuz günü hapsedildiği odada kendisinin gözündeki bandı açtıran ve ailesiyle konuşturan kişinin, darbenin askeri kanadının bir numaralı ismi olarak görülen eski Hava Kuvvetleri komutanı Akın Öztürk olduğunu ve onun ‘iyi polis rolünü üstlendiğini’ söyledi.

Darbe Gecesi Akın Öztürk 'İyi Polis'i Üstlenmiş
Darbe Gecesi Akın Öztürk 'İyi Polis'i Üstlenmiş Ecem Şenol
Bu içerik 1674 kez okundu.

Düşünce kuruluşu SETA’nın Washington Ofisi’nin 15 Temmuz’un birinci yıldönümü nedeniyle düzenlediği panelde konuşan Güler, darbe girişiminde yaşadıklarını anlattı. 16 Temmuz günü öğlen saatlerinde hapsedildiği odanın kapısının açıldığını ve ‘tanıdık bir ses’ duyduğunu belirten Güler yıllarca birlikte mesai yaptığı, ailecek görüştüğü bir insanın ona burada ne işi olduğunu sorduğunu ve o kişinin Akın Öztürk olduğunu aktardı. Akın Öztürk’ün kelepçeli olduğu ortamda serbestçe gezdiğini, emir astsubayının yanında talimatlar verdiğini ve orada olduğundan haberi olmadığını söylediğini belirten Güler, kelepçelerini, gözümdeki bandı açtırdığını, ailesiyle konuşturmayı teklif ettiğini ve evini aradıklarını ve kendisinin oturduğum yerden seslenerek iyi olduğunu söylediğini ifade etti.

Öztürk’ün odadan çıkarken kendisini kapıda nöbetçi olduğu konusunda da uyardığını kaydeden Güler karşısındaki insanın yakın görüştüğü, yılara dayanan bir mesai birlikteliği yaptığı bir orgeneral olduğunu ve bu kadar yüksek bir eğitim ve uzun bir kariyerin sonucunda iyi polis-kötü polis taktiğinin iyi polis rolünü üstlendiğini belirtti. Bir generalin ne kadar uzun sürede yetişmesine rağmen bu insanların bu kadar uzun sürecin sonunda bir gece ansızın gelen talimatla tamamen bir robota dönüştüklerini dile getirdi.

‘Darbenin askeri kanadının bir numaralı ismi’ olmakla suçlanan Öztürk, gözaltına alındıktan sonra ailesi aracılığıyla ‘darbe girişiminin hiçbir aşamasında yer almadığını’ iletmişti. Mayıs ayında görülmeye başlanan, darbe girişiminin ‘çatı davası’nda ifade veren Öztürk bu hain darbe girişimiyle ilgisinin, hiçbir katkısının, hatta haberinin bile olmadığını belirttikten sonra bu rütbe ve yaşa gelmiş bir insan olarak silah arkadaşlarına silah doğrultacak bir insan olmadığını, şehit aileleriyle aynı acıları paylaştığını belirtti.

İsmi ‘Yurtta Sulh Konseyi’ üyesi olarak geçen sanıklar için 2 bin 988’er kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istenirken, dosyada 200’ü tutuklu, dokuzu tutuksuz, 12’si firari olmak üzere toplam 221 sanığın yer aldığı biliniyor. 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Bilal Erdoğan'ın Arkadaşı TRT Genel Müdürü Oldu

Akın Öztürk Darbe Girişimi Açıklama 15 Temmuz Darbe Asker Akıncı Üssü Yaşar Güler Anlatım Anı Çatı Davası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500