Darbe Girişimi Gecesi…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, ABD’de 15 Temmuz darbe girişimi ile ilk değerlendirmelerini yaptı.

Darbe Girişimi Gecesi…
Darbe Girişimi Gecesi… Yaren Yalçın
Bu içerik 1047 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, ABD’de 15 Temmuz darbe girişimi ile ilk değerlendirmelerini yaptı.

New York’ta Türkiye İş Kadınları Derneği’nin (TİKAD) düzenlediği  ‘Büyüyen Türkiye, Gelişen Demokrasi’ panelinde konuşan Emine Erdoğan, darbe girişimine bazı ülkelerin sessiz kalmasını eleştirerek, “Dost bildiğimiz bazı ülkeler, bu açık darbe girişimini kınamakta dahi çekimser kalmışlardır. Türkiye'ye her fırsatta demokrasi karnesi veren kurum ve kuruluşlar, milletimizin kararlı mücadelesini görmezden gelmişlerdir. 'Kim kazanırsa' bekleyişi içinde yarım ağızlı kınamalar yapmış, hatta darbenin kurgu olduğunu söyleyecek kadar ileri gitmişlerdir. Bu akla ziyan yorumların ölümle burun buruna gelmiş bir milletin hissiyatında neler uyandırabileceğini vicdanlarınıza bırakıyorum. Lütfen bir empati yapın. Benzer bir olay Birleşik Devletler'de yaşansaydı, mesela Brooklyn Köprüsü tanklarla kapatılsaydı, Amerikan devleti ne yapardı? Ya da Capitol binası bombalansaydı, sorumluların belirlenmesi için nasıl bir seferberlik başlatılırdı? Ankara'da, İstanbul'da da yaşananlar da bunlardır. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin, Meclisimizin ve önemli devlet kurumlarımızın bombalanması, film sahnelerinden alınmış görüntüler değildir. Tankların sokaklarda sivilleri ezmesi, F-16'ların milletimizin üzerine bombalar yağdırması, gerçeğin ta kendisidir” dedi.

Panelin açılışında konuşma yapan Emine Erdoğan, dünya siyasetinin, çok önemli dönemeçlerden geçtiğini belirtti. ABD’nin seçim hazırlığında olduğuna dikkat çeken Erdoğan, yaklaşan seçimlerin Amerikan toplumuna hayırlar getirmesini diledi.

Emine Erdoğan, “Maalesef çeşitli vesayet odakları, her on yılda bir, milletimizin iradesini yok sayan girişimlerde bulunmuştur. Her darbe, ülkemizin enerjisinden çalmış, milletimize yıllar kaybettirmiştir. Ta ki, 15 Temmuz'a kadar... 15 Temmuz darbe girişimi, demokrasi tarihimiz için bir dönüm noktasıdır. 55 yıl önce, kendi seçtiği Başbakanın idam edilmesine engel olamayan bir millet, 15 Temmuz'da, mücadelesini bizzat tankların yürümesine engel olarak vermiştir. Bu gelişmenin tesadüf olmadığına inanıyorum.

Bütün acılarımıza rağmen 15 Temmuz'a dair en büyük tesellimiz, milli irade mayasının bu ülkede ne kadar sağlam şekilde tuttuğunu görmek olmuştur. Bu süreçte vesayet odaklarına yaşam alanı asla kalmamıştır. İşte bu nedenle vesayet odakları çeşitli güç merkezleri ile yaptıkları hain ittifaklarla ülkemizi adeta darbeye hazırlamışlardır. Son 3 yılda Türkiye'de yaşanan olaylara baktığımızda bu konuda sistemli bir gayret olduğunu da hepiniz görürsünüz. Gezi olayları, 17-25 Aralık olayları bunun adımlarıdır. 15 Temmuz darbe girişimi itibarıyla olayları geriye doğru sardığınıza birilerinin de darbeyi meşru gösterecek süreci ilmek ilmek ördüğünü görürsünüz. Geldiğimiz noktada şunu kesin olarak biliyoruz ki 15 Temmuz darbe girişimi 50 yıldır ülkemizin maddi ve manevi birikimini sömüren Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu konuda hiçbir kuşku yoktur” şeklinde konuştu.

Darbe girişimi sırasında 173 sivil, 63 polis ve 5 askerin hayatını kaybettiğini; 2 bin 194 vatandaşın yaralandığını kaydeden Emine Erdoğan, “15 Temmuz gecesi, biz de Cumhurbaşkanımızla birlikte, tepemize bombalar yağdırmak üzere bekleşen F16'ların arasından geçerek Marmaris'ten İstanbul'a gittik. Yolculuğumuz boyunca, gözlerimizden okunan tek şey, yürüdüğümüz yolun değerine olan inancımız ve kararlılığımızdı. Her ne yaşayacaksak, milletimizle birlikte yaşayacaktık. O gece, tarihe bir demokrasi hareketi olarak geçeceğine inandığım 'demokrasi nöbetlerine' karışarak İstanbul'a indik.

Acımız hâlâ taze. Buraya gelmeden önce, bayram vesilesiyle gazilerimizi ve şehit ailelerimizi ziyaret ettik. Ve kendimizi yine milletimizin geniş yüreğinde teselli ettik. Zira bütün acılarımıza rağmen 15 Temmuz'a dair en büyük tesellimiz, 'milli irade' mayasının, bu ülkede ne kadar sağlam şekilde tuttuğunu görmek oldu. Bu süreçte, vesayet odaklarına yaşam alanı kalmamıştır"

emine erdoğan abd tikad panel 15 temmuz darbe girişimi cumhurbaşkanı erdoğan fetö
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500