Darbe Girişimini Eşinden Öğrenmiş

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in, 15 Temmuz akşamı saat 22.00 sıralarında MİT'in Yenimahalle'deki merkezinde müsteşar Hakan Fidan'la toplantıda olduğu; orada bulunmasına rağmen darbe girişimini de eşinden gelen telefonla öğrendiği ortaya çıktı.

Darbe Girişimini Eşinden Öğrenmiş
Darbe Girişimini Eşinden Öğrenmiş Başak Tatar
Bu içerik 935 kez okundu.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, 'O gece MİT'e gelen telefon' başlıklı yazıyı kaleme alarak 15 Temmuz akşamı MİT'te yaşananlara değindi. Darbe girişimi gecesi tüm camilerden sabaha kadar sala okunması fikrinin Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e ait olduğunu anlatırken, 15 Temmuz akşamı MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Görmez ve Suriye muhalefetinden din adamı Muaz el Hatib'in birlikte yemekte olduğunu söyledi. Saat 22.00 sıralarında gelen bir telefon üzerine Fidan'ın apar topar yemekten ayrıldığını belirten Selvi, Görmez ile Hatib'in ise sığınağa alındığını aktardı.

Selvi, Görmez’in MİT’te olmasına rağmen eşi Hatice Hanım’ın telefon edip ‘Mehmet darbe oluyor' dediği bilgisi paylaşıp bir çırpıda İstanbul'dan Cumhurbaşkanlığı'ndaki bir görevlinin eşinin aradığını ve ‘Buranın etrafını sardılar, darbe oluyor' şeklindeki ifadelerini kaydetti.

Yazısında “Cumhurbaşkanı'nın darbeyi Ziya enişteden öğrenmesi gibi, MİT'teki Diyanet İşleri Başkanı da darbeyi eşinden haber almış ama inanmamıştı” sözlerine yer veren yazar, Görmez'in MİT'e ait bir zırhlı araçla yerleşkeden ayrıldıktan sonra camilerden salalar okunması talimatı verdiğini, ilerleyen saatlerde ulaşmayı başardığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan da onay aldığını dile getirdi.
 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Altın Elbiseli Adam Hayatını Kaybetti

 

mehmet görmez diyanet işleri başkanı mit darbe girişimi 15 temmuz hakan fidan toplantı telefon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500