Darbeci Komutan Erdoğan’ın Yerini Kimden Öğrendi?

Ankara Başsavcılığı tarafından açılan davanın iddianamesine göre, darbe günü Erdoğan’ın Marmaris’te olacağını Sahil Güvenlik eski komutanı Hakan Üstem, İçişleri eski Bakanı Efkan Ala’dan öğrenmiş.

Darbeci Komutan Erdoğan’ın Yerini Kimden Öğrendi?
Darbeci Komutan Erdoğan’ın Yerini Kimden Öğrendi? Yaren Yalçın
Bu içerik 934 kez okundu.

Ankara Başsavcılığı tarafından açılan davanın iddianamesine göre, darbe günü Erdoğan’ın Marmaris’te olacağını Sahil Güvenlik eski komutanı Hakan Üstem, İçişleri eski Bakanı Efkan Ala’dan öğrenmiş.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün Sahil Güvenlik Komutanlığı ayağına yönelik dava açtı. Sahil Güvenlik Komutanı Hakan Üstem’in de aralarında bulunduğu 29 kişi hakkında üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının istendiği iddianamede, darbenin lider konumunda yer alan Üstem’in yaralı parmağın ameliyat edilmesi yerine kesilmesi gerektiğini söylediği aktarıldı.

İddianamede, darbe günü sürekli olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’teki Okluk Koyu’na gelip gelmediğini öğrenmeye çalışan Hakan Üstem’in, Erdoğan’ın Okluk’ta tatil yapacağı bilgisini, dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala’dan edindiği kaydedildi.

Gazeteci Alican Uludağ’ın haberine göre, Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianamede, Deniz Kuvvetleri iddianamesinde şüpheli tuğamiral Hasan Kulaç’ın darbe girişiminden bir gün önce Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda Hakan Üstem’i telaşlı bir şekilde ziyaret ettiği, bu ziyaretten 15 dakika öncesinde kesilen elektriklerin Kulaç’ın ayrılmasından yarım saat sonra geldiği belirtildi.

Sahil Güvenlik eski komutanı Hakan Üstem’in kriptolu telefonla görüşme yaptığı, o esnada Süleyman yarayan ve Güray Demir’in de komutanlığa girip çıktıkları belirtilen iddianamede, 15 Temmuz tarihinin öğle saatlerinde Üstem’in, Marmaris Bot Komutanlığı ile görüştüğü, Okluk Koyu’nda yaşanan gelişmeleri, alınan tedbirleri, Cumhurbaşkanı’nın oraya gelip gelmediğini, köşkte olup olmadığını, köşkte değil ise nerede hangi otelde kaldığını sorduğu, 1 hafta içerisinde günlük birden fazla arama yaptığı kaydedildi.

15 Temmuz gecesi Üstem’in, Trabzon Sahil güvenlik Bot Komutanı Sinan Mamak’la yaptığı görüşmede, güzel şeylerin olacağını, bazılarının bavulunu toplayıp kaçmaya başladığını, darbeci askerlerin Sahil Güvenlik Komutanlığı İstihbarat Başkanı olarak atanan İsa Aydın’ı arayarak, TSK’nın yönetime el koyduğu, derhal karargaha gelmesi gerektiğini söylediği belirtildi.

Sahil Güvenlik Komutanlığı’na saat 22.35 sularında sivil kıyafetle geldiği, görüşme yaptığı şüpheli Süleyman Yarayan’a yaralı parmağın ameliyat etmek yerine kesilmesi gerektiğini, protokol girişindeki nöbetçi amiri ve nöbet subayına da bunun gecikmiş bir ameliyat olduğunu ve yapmak zorunda olduklarını, bu adamın 200 milyar dolar parası olduğu ve gizli anlaşmalar yaptığını, bunları açıklayınca halkın kendilerini destekleyeceğini, yüzde 35 oy alıp yüzde 49 gibi gösterdiğini, dışarıdaki kuru kalabalığın sabaha dağılacağını, her şeyin kontrol altına alınacağını söylediği iddianamede yer aldı.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Bolt’un Madalyası Geri Alınıyor

 

15 Temmuz Darbe Cumhurbaşkanı Erdoğan Efkan Ala Marmaris
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500