DEAŞ'ın Avrupa Canisi İstanbul'da Yakalandı

İstanbul polisi, Interpol tarafından 3 yıldır aranan DEAŞ'ın Avrupa'daki eylemlerinin organizatörü ve Fransız militanlardan sorumlu Mehdi A.'yı eylem planı için geldiği İstanbul'da yakaladı.

DEAŞ'ın Avrupa Canisi İstanbul'da Yakalandı
DEAŞ'ın Avrupa Canisi İstanbul'da Yakalandı Ecem Şenol
Bu içerik 719 kez okundu.

İstanbul Emniyeti önceki gün DEAŞ'lı canlı bombanın polisi şehit etmesiyle sarsılırken, aynı saatlerde emniyet farklı ve çok gizli bir DEAŞ operasyonuna başladı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 2014 yılında eşi ve bir çocuğuyla Suriye'ye giderek DEAŞ'a katılan Belçika vatandaşı Mehdi A.'nın sansasyonel bir eylem için İstanbul'a geldiğini belirlemesinin ardından harkete geçti.

Eşi ve çocuğunu Belçika'ya gönderen Mehdi A.'nın İstanbul'da kalması polisi harekete geçirirken, Mehdi A.'yı olası bir eylem öncesi yakalamak isteyen terörle mücadele polisi, kaldığı tüm otellerin bulunduğu sokaklardan adım adım onu takip etmeye başladı. Binlerce saatlik kamera görüntülerinin ardından Fatih'e kadar takip edildi.

Dikkatli davranan Mehdi A.'nın yakalamaması için hiçbir DEAŞ hücresiyle iletişime geçmeyerek, Arap kökenli, legal işlerle uğraşan kişilerle tanışarak onların bulunduğu Fatih'teki bir evde kaldığının belirlenmesi üzerine, Mehdi A. kıskıvrak yakaladı.

Mehdi A.'nın, DEAŞ'ın Fransızca konuşan militanlarından sorumlu olarak görev yaptığı öğrenilirken, 2014 yılından beri Belçika ve Interpol tarafından aranan Mehdi A.'nın, Avrupa'da DEAŞ'ın düzenlediği kanlı eylemlerde bağlantılı olduğu belirlendi. Mehdi A.'nın adli işlemlerinin tamamlanmasının ardından Belçika'ya iade edileceği bilgisi paylaşıldı.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Kuzey Kore'de Trump'ı Çıldırtacak Gelişme

 

 

 

 

 

DEAŞ Terörist Saldırgan İstanbul Avrupa Mehdi A. Belçika İade Fransız Militan İstanbul Emniyeti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500