Defne Halman'dan Özakça ve Gülmen'e Destek

Tiyatrocu Defne Halman, açlık grevindeki tutuklu eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek amaçlı yedi günlük açlık grevi yaptığını kendi Twitter hesabından duyurdu.

Defne Halman'dan Özakça ve Gülmen'e Destek
Defne Halman'dan Özakça ve Gülmen'e Destek Ecem Şenol
Bu içerik 920 kez okundu.

OHAL KHK’sıyla ihraç edildikleri işlerine dönmek için başladıkları açlık grevinin 76’ncı gününde tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, eylemlerinin 126’ıncı Özakça’nın eşi Esra Özakça da 48 gündür açlık grevindeler.

Cumhuriyet’ten Ezgi Atabilen’e konuşan Halman, yalnızca su, şeker, limon suyu, çay, B12 vitamini ve tuzla beslendiğini belirterek Nuriye ve Semih pek çok insan için sembol haline geldiğini aslında burada iki kişi üzerinde durulmadığını ve bir gün Nuriye ve Semih, ertesi gün Esra Özakça için değil, bir hafta boyunca ülkede yapılan bütün haksızlıklara ve zulme karşı açlık grevi yapmaya karar verdiğini açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 111 aydının imza attığı bildiriyi ‘Teröristlere hamilik’ olarak nitelemesini ve “Neyin altına imza attığınızın farkında mısınız?” diye sormasını hatırlatan Halman İçişleri Bakanı’nın elinde hiçbir kanıt olmadan koca bir gruba ‘terörist’ diyerek iftirada bulunmasını bu haklı mücadeleye gölge düşürmeye çalışmasına karşı da ‘Farkındayım, bir daha imzalıyorum’ diyerek tepki verdiğini dile getirdi. Halman, zaten iktidar için muhalif sesleri başka kılıflar uydurarak, darbe girişimini bahane ederek bastırmaya çalışmak ve insanları işlerinden etmenin sertliği ve şiddeti sürekli artan bir yöntem olduğunu da kaydetti.

Oyuncu olarak ‘enstrümanının bedeni olduğunu ve bedeniyle kendini ifade ettiğini’ belirten Halman, haksızlığa, zorbalığa karşı da bedeniyle, açlığıyla durduğunu ve belki kendisinin de açlık grevine başlayarak çevresindeki insanların da bu açlığın kendilerinden çok uzak bir şey olmadığını anlamalarına, bu açlığı paylaşmalarına vesile olacağını belirtti. Halman, bu direniş elden ele büyüyeceğini umduğunu aktardı.

Halman, 7 Temmuz’da yayınladığı bir videoyla Gülmen ve Özakça’ya “Haklı mücadelenizin yanındayım. Açlığınıza ortak oluyorum. Direnişinizi selamlıyorum” sözleriyle seslenmiş, açlık grevine devam edeceğini duyurmuştu. Tiyatrocu, eğitimcilerin açlık grevlerinin 111’inci gününde 111 isimle birlikte “Nuriye ve Semih ölmesin” bildirisine de imza atmıştı. Halman, 6 Temmuz’da sanatçılar Edip Akbayram, Fatoş Güney, Hüseyin Turan, Deniz Türkali ve Ataol Behramoğlu gibi isimlerle de bir günlük açlık grevi yapmıştı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Bahçeli'den İlçe Teşkilatları'na Talimat

Defne Halman Tiyatrocu Nuriye Gülmen Semih Özakça Açıklama Açlık Grevi Destek Hükümet AKP Yönetim Esra Özakça Direniş Dayanışma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500