Demirtaş’ın Hapsi İsteniyor

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında hem fezleke hem de iddianame hazırlandı.

Demirtaş’ın Hapsi İsteniyor
Demirtaş’ın Hapsi İsteniyor Yaren Yalçın
Bu içerik 810 kez okundu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçundan 4 yıl 8 ay hapis cezası istemiyle fezleke, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na hakaret ettiği gerekçesiyle de 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Selahattin Demirtaş, Rusya ziyareti sonrası Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, hükümetin dış politikasını eleştirirken, "Cumhurbaşkanını, yaptığı hatayı düzeltmek için muhatabı ülke başkanı ve dışişleri bakanının peşinden koşan, randevu almak için her yolu deneyen birisi" demişti.

Demirtaş'ın gazetecilere yaptığı; "Avrupa'da Paris'teki başlayan konferansta koridor koridor Putin'le veya Lavrov'la karşılaşıp en azından bir görüntü verebilmek için çırpındılar ve halen Dışişleri Bakanı ya da Cumhurbaşkanı Rusya ile temas kurabilmek için, bir telefon görüşmesi bile yapabilmek için çırpınıyorlar. Böyle hamasetle efendim ülkeye ihanet ettiler, millete ihanet ettiler teraneleriyle kendi hatalarını örtemezler. Çaldınız, çırptınız bu ülkeye yaptığınız kötülüğün haddi hesabı yok, şimdi bunları örtmek için büyük laflar ederek kendi hatalarını kapatmaya çalışıyorlar" açıklamalarının bulunduğu fezlekede şu ifadeler yer aldı:

“TCK 299. maddesi Cumhurbaşkanının fonksiyonlarını korumayıp şahsını korumaktadır. Bu nedenle suçun görevle ilgili veya görev nedeniyle işlenmesi zorunlu değildir. Hakaret içeren sözlerin Cumhurbaşkanına karşı söylenmesi ile suç tamamlanmış olur. Suçun manevi unsurunu oluşması bakımından failde kastın bulunması yeterli olmayıp, failin saiki önem taşımaz. Söz konusu açıklamada yer alan ifadeler soruşturma makamınca görüş, açıklama ve eleştiri sınırını aşan ifadeler olarak değerlendirilmiştir. Söz konusu ifadeler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 10. maddesi kapsamında değerlendirilmemelidir. Zira mahkeme 10. madde içtihatlarında dahi ifade özgürlüğüne çeşitli sınırlar getirmiştir. Şüphesiz genel olaylarla ilgili konularda ve siyasi tartışma konularında açıklamalar yapılabilir. Bu demokratik toplumun önemli bir işlevidir. Ancak bu değerlendirmeler muhatabı kişilerin itibarı ve hakları konusunda belli sınırlamalara tabidir. Kendisine hakaret edilen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanıdır. Bu hususta kabul edilebilir eleştiri sınırlarının normal bireyden daha geniş olması savunulabilir. Ancak Cumhurbaşkanının ve temsil ettiği makamın yasa tarafından sağlanan yasal korumadan faydalanması gerektiği unutulmamalıdır. Şüphelinin açıklamasında kullandığı ifadelerin kabul edilebilir eleştiri sınırlarını aştığını ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının kişisel haklarına haksız saldırı niteliği taşıdığını kabul etmek gerekir.”

Yine aynı konuşmada dönemin Başbakanı olan Ahmet Davutoğlu’na hakaret ettiği gerekçesi ile Demirtaş hakkında iddianame düzenlendi.

İddianamede, “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçundan Demirtaş’ın 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

İddianamenin kabulü veya reddi, Bakırköy 7. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 15 gün içinde karar verilecek.

selahattin demirtaş adalet bakanlığı cumhurbaşkanı başbakan rusya mahkeme gündem son dakika haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500