Ders Kitabında Bunun İşi Ne?

Altıncı sınıf çocukları için hazırlanan Türkçe kitabında bulunan uygunsuz bir karikatür tartışmalara neden oldu.

Ders Kitabında Bunun İşi Ne?
Ders Kitabında Bunun İşi Ne? Tuğba Önkibar
Bu içerik 863 kez okundu.

Altıncı sınıf çocukları için hazırlanan Türkçe kitabında bulunan uygunsuz bir karikatür olay yarattı.

Yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde müfredat tartışmaları devam ederken altıncı sınıf Türkçe kitabında bulunan Selçuk Erdem’e ait uygunsuz bir karikatür tartışmalara yenisini ekledi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nı tarafından onaylanan ve beş yıllık süreyle ders kitabı kabul edilecek kitapta buzul parçasındaki kutup ayısının suda kendisinden yardım isteyen bir adama el hareketi yaptığı görülüyor.

Parçada öğrencilerin karikatürün verdiği mesaj üzerinde düşünmesi ve düşüncelerini arkadaşlarıyla paylaşması bekleniyor.

Türk Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, geçtiğimiz yıllarda da öğrencilerin ‘milli ve manevi değerlerini olumsuz yönde etkileyebilecek’ bazı örneklerle karşılaştıklarını söyledi.

Demir, bu konuda defalarca gerekli mercilerini uyardıklarını ve bu tür hatalarla çok sık karşılaştıklarını söyledi. MEB yetkililerinden kitabın toplatıldığı bilgisine ulaştıklarını ifade eden başkan, bunun kitap konusunda ne kadar hassas davranılması gerektiğine dair net bir örnek olduğunu belirtti.

Karikatürün çizeri Selçuk Erdem ise kendisinden izin alınmadığını kaydetti.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Çocuklarımız Kimlere Emanet?

Ders Kitabı Karikatur Uygunsuz MEB
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500