Dev Parkın İhale Tarihi Belli Oldu

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından İstanbul Kayabaşı'nda 1,5 milyon metrekare alana yapılacak olan Kayapark'ın birinci etap ihalesinin tarihi belli oldu.

Dev Parkın İhale Tarihi Belli Oldu
Dev Parkın İhale Tarihi Belli Oldu Başak Tatar
Bu içerik 537 kez okundu.

TOKİ tarafından 1,5 milyon metrekare alana yapılacak olan Kayapark'ın birinci etap ihalesinin 7 Eylül 2017'de düzenleneceği öğrenildi. Açıklama yapan TOKİ Başkanı Ergün Turhan, Kayapark Projesi’nin alt yapı hazırlıklarını tasarladıklarını belirtip Kayaşehir Vadisi’nde kurulacak yeşil alanın 5,5 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 3 kilometre eninde olacağını söyledi.

Kayaşehir merkezinden Fenertepe'ye doğru uzanacak sahada koru alanları, parklar, bisiklet ve yürüyüş parkurları, dinlenme ve piknik alanları ile vatandaşların birincil ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal tesislerin bulunacağını aktaran Turhan, Kayaşehir'e yapılacak parkın büyüklüğünün, İstanbul'daki en büyük korunun 4 katı büyüklüğünde olacağını kaydetti. İstanbul'daki en büyük korunun 420 bin metrekare olduğu düşünüldüğünde Kayaşehir'deki bölge parkının ne kadar büyük olduğunun anlaşılacağını ve devasa parkın 4 etap halinde inşa edileceğini anlattı.7 Eylül'de ihalesinin yapılacağı 338 bin 803 metrekareden oluşan birinci etabın içerisinde vatandaşların ihtiyaç duyduğu sosyal alanların; proje içerisinde konser, sergi ve festivallerin düzenleneceği 4 etkinlik platformun; amfi tiyatro, renk, koku, ses ve tıbbi bitkiler bahçeleri ile toplam 3 bin 250 metrekare olmak üzere 2 biyolojik gölet olacağına değindi.Projenin Kayaşehir'e değer katacağını ve o bölgede yaşayanların yeşille daha çok buluşacağını dile getiren Başkan, vatandaşların yeşille iç içe sosyal yaşamlarını sürdüreceklerini bildirdi. Birinci etapta, 73 farklı tipte bitki olacağını; toplam 224 bin 601 metrekarelik çim alanı, 4 bin 500 yapraklı ağaç, 2 bin 600 ibreli ağaç, 85 bin 500 çalı, 5 bin 900 otsu bitki ve 57 bin 250 adet yer örtücü bitki de olacağını paylaştı. Açıklamalara göre birinci etap içerisinde ayrıca; restoranlar ve kafeler, 11 adet asma köprü, seyir terasları ve otopark da yer alacağı öğrenildi.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Günün Özeti

 

dev park park toki kayaşehir fenertepe turhan ergün açıklama ihale
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500