Dev Projeye Finansman Çözümü

Bu yıl ihaleye çıkması beklenen Kanal İstanbul’dan çıkarılacak hafriyatla Marmara ve Karadeniz çıkışlarına yapay adalar kurulacak.

Dev Projeye Finansman Çözümü
Dev Projeye Finansman Çözümü Yaren Yalçın
Bu içerik 644 kez okundu.

Bu yıl ihaleye çıkması beklenen Kanal İstanbul’dan çıkarılacak hafriyatla Marmara ve Karadeniz çıkışlarına yapay adalar kurulacak.

Edinilen bilgiye göre, bu çerçevede Kanal İstanbul’dan çıkacak toprakla yapılacak adalara yönelik detaylar da kesinleşmeye başladı. Kanal inşasında çıkan her toprağın ada yapmaya uygun olmayacağı bildirilirdi. Toprak kimyasal değerlerine göre iyileştirmeye tabi tutulurken, asit ve metal yoğunluğu olan topraklar ayrıştırılacak. Adaların yapılacağı yerin tespit edilmesinde de deniz derinliği ve sismik hareketler dikkate alınacak.

Öncelikle adaların yapımı için taşocaklarından kayalar getirilerek, bu kayalarda yapılacak tahkimattan sonra, kayaların ortasına Kanal İstanbul toprağı dökülecek. Adaların üzerinde de başta rekreasyon alanları olmak üzere gelir getirici projeler üretilecek. Böylece adalar üzerinde konut projesi de geliştirilmiş olacak.

Projelere göre adalara ayrı isimler verilmesi planlanırken, yetkililer adaların üzerinde yapılacak projenin henüz kesinleşmediğini kaydederek, adalarda yaşamın olacağını, restoranların olabileceğini, dünyada bu örneklerin bulunduğunu belirtti. Bu adalara deniz trafiği de oluşturulacak. Adalarda ve kanal çıkışlarında liman ve yanaşma alanları olacak. Üç adet olması planlanan adaların sayısal konumu ve büyüklüğü de yapılacak fizibilite ile hafriyata göre kesinlik kazanacak.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Fenerbahçe'ye Üye Olsa da Atmam

 
Kanal İstanbul Marmara Karadeniz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500