Devrimci Lider Fidel Castro Hayatını Kaybetti

Küba’nın efsanevi lideri Fidel Castro 90 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Devrimci Lider Fidel Castro Hayatını Kaybetti
Devrimci Lider Fidel Castro Hayatını Kaybetti Yaren Yalçın
Bu içerik 1755 kez okundu.

Küba’nın efsanevi lideri Fidel Castro 90 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Küba Devlet Başkanı Raul Castro, devlet televizyonundan yaptığı “Küba devriminin komutanı bu akşam saat 22.29’da vefat etti” açıklaması ile duyururken, ağabeyi Fidel Castro’nun naaşının kendi isteği doğrultusunda Cumartesi günü yakılabileceğini kaydetti.

Geçtiğimiz aylarda Komünist Parti kongresinde kürsüye çıkan Fidel Castro, yakında 90 yaşında olacağını, diğer önderler gibi herkesin zamanının geleceğini, Kübalı komünistlerin inançlarının, ideallerinin bu dünya ve insanlık için fayda sağlamaya devam edeceğini, bu idealler için savaşmaya devam edilmesi gerektiğini söylemişti.

Kübayı özgürlüğüne kavuşturarak halkına geri veren devrimci lider olarak tanınan Fidel Castro, iktidarda bulunan diktatör Fulgencio Batista’yı devirmek için gerilla hareketini 1953’te başlatmıştı. 125 arkadaşıyla birlikte Santigo’daki Moncada kışlasına düzenledikleri darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Fidel Castro tutuklanmıştı. 16 Ekim 1953’te Küba Yüksek Mahkemesi’nde yargılanan efsanevi lider, “Tarih beni aklayacaktır” cümlesiyle kendini savunmuştu. 15 yıl hapis cezasına çarptırılan Fidel Castro, Juventud Adasında 21 ay hapis yattıktan sonra çıkan bir aftan faydalanarak serbest bırakılmıştı.

31 Aralık 1958’de Fulgencio Batista’nın Dominik Cumhuriyeti’ne kaçmasının ardından 1959 yılında başbakan olan Küba devriminin lideri Fidel Castro, 1976-2008 yılları arasında devlet başkanı olarak ülkesini yönetmişti. Dünyanın en büyük politik devrimini gerçekleştirerek Küba’yı 21. yüzyıla taşıyan Castro, bu kadar büyük bir devrim yaptığını ama Atatürk’ün yaptıklarını başaramayacağını dile getiren bir liderdir.

 

 

küba küba lideri fidel castro devrim devrimci lider komünist parti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500