'Dini Etkinlikler Kültür Faaliyeti Değildir'

Sayıştay MEB’in geçtiğimiz yılki harcamalarına dair yaptığı incelemeyi rapor haline getirdi.

'Dini Etkinlikler Kültür Faaliyeti Değildir'
'Dini Etkinlikler Kültür Faaliyeti Değildir' Tuğba Önkibar
Bu içerik 617 kez okundu.

Devlet kurumlarına mali denetlemeler yapan Sayıştay, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) dini etkinliklerinin ‘bilim ve kültür faaliyeti sayılamayacağını’ ifade etti.

 

Sayıştay MEB’in geçtiğimiz yılki harcamalarına dair yaptığı incelemeyi rapor haline getirdi.

Raporda bakanlığın ‘öğrencilerin sanat, bilim, kültür ve spor alanlarındaki faaliyetlere katılımını artırmak amacıyla’ gerçekleştirdiği Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışması, Hafızlık ve Ezan Okuma Yarışması, Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması ve Hutbe Okuma Yarışması da kendine yer buldu.

Sayıştay, bu faaliyetlerin performans hedefi ve her bir öğrenim düzeyinde performans göstergesi olarak belirlenen hedef ve göstergesinin gerçekleştirilmesine yönelik olmadığını zira bulgu konusu edilen faaliyetlerinin sanat, bilim, kültür ve spor alanlarından hiçbirine girmediğini ifade etti.

MEB ise bu tespite yanıt olarak etkinliklerin ‘Arapça öğrenimini desteklemek, öğrencilerin Arapça dini metinleri anlamalarını sağlamak, kişisel, sosyal ve kültürel alanlarda ve mesleki alanda gelişimlerine destek vermek amacıyla düzenlendiği, öğrencilerin ilgi alanlarına yönelik katılımlarını da artırdığı’nı savundu.

Ayrıca Sayıştay, bakanlığın öğrencilerin akademik başarılarını yükseltmek için Hz. Muhammed’in Hayatı ders kitapları zenginleştirmeye harcanan parayı da eleştirerek bunun öğrencinin başarı puanını artıracak faaliyetlerden olmadığını ifade etti.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

''Eskiden Yorum Yapabiliyorduk Türkiye Daha Normaldi''

 

Kuran Kursu Dini Etkinlik Arapça Gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500