Diyanet’te Skandallar Bitmiyor

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde yayınlanan nikah tanımı tepkilere neden oldu. Buluğ çağına girenlerin evlenebileceğini belirten kurum yaş alt sınırını kızlarda 9, erkeklerde 12 olduğunu yazdı.

Diyanet’te Skandallar Bitmiyor
Diyanet’te Skandallar Bitmiyor Meltem Yüksel
Bu içerik 359 kez okundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde yayınlanan nikah tanımı tepkilere neden oldu. Buluğ çağına girenlerin evlenebileceğini belirten kurum yaş alt sınırını kızlarda 9, erkeklerde 12 olduğunu yazdı.

Ali Ekber Ertürk’ün kaleme aldığı haberde, kızların 9 yaşında gebe kalabileceklerini, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabileceklerini ifade etti. Resmi sayfasında nikahı tanımlayan Diyanet, evliliğin kişiyi zinadan koruduğunu ve insan neslinin devamını sağladığını vurguladı. Kişinin gayri meşru ilişkiye girme tehlikesi bulunması halinde evlenmesinin vacip olduğunu belirten Diyanet, bulûğ tanımını yaparken çağına giren kız çocuklarının evlenebileceğini de şu tanımınla açıkladı;

“Nikâhın, iki şahit huzurunda tarafların irade beyanında bulunmak suretiyle akdedilmesi gerekir. Buluğ çağına erişmiş kadının velisi olmaksızın kendisinin nikâhlanabilmesi mümkün olmakla birlikte, velisinin de bulunması menduptur (yapılması daha iyi olan).”

‘Buluğ ’çağını tanımlayan Diyanet, kızların 9, erkeklerinse 12 yaşına basmaları durumunda bulûğa erdiklerini açıkladı.

Tanım ise şu şekilde;

“Sözlükte ‘ulaşmak, yetişmek, iş gayesine varmak gibi’ anlamlara gelen bulûğ, fıkıh terimi olarak, bir kimsenin çocukluk dönemini bitirip, ergenlik çağına ulaşması demektir. Bulûğ çağına ulaşan kimseye bâliğ denir. Ergenlik yaşı çocuğun vücut yapısına ve iklim şartlarına göre değişkenlik gösterebilir. İslâm hukukçularına göre, bulûğ çağının alt sınırı, erkekler için 12, kızlar için 9 yaş olarak belirlenmiştir. Bu yaşa ulaştıktan sonra erkeğin ihtilam olması, baba olabilme devresine girmesi; kızın da adet görmesi, gebe kalabilme çağına ulaşması fiilî olarak bâliğ olmalarıdır. Fakat erkek ve kızlar 15 yaşlarına geldiklerinde, kendilerinde bu erginlik alametleri görülmese de bâliğ olduklarına hükmedilir. Buluğ, kişinin dinen mükellef sayılıp, yetişkin insan statüsünü kazandığı dönemdir. Bu çağa ulaşan ve akıllı olan kimse artık tam edâ ehliyeti kazanır. Böylece, ibâdet, helal ve haram gibi dinî hükümlere muhatap; cezâî, malî ve hukukî yükümlülüklere ehil olur.”

 

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

İşte ByLock Tuzağı İçin Kullanılan Programlar

 

 

Diyanet Baba Çocuk Gelin Çocuk Gelin Buluğ Buluğ Çağı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500