Diyanet'ten FETÖ Fetvası

Darbe teşebbüsünün ardından FETÖ üyeliği suçuyla tutuklananlardan bir kısmının sorgu esnasında "Yemin ettik, eğer konuşursak çarpılırız" demesi üzerine bazı cumhuriyet başsavcılıkları Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan konu hakkında görüş belirtmeleri talep edildi.

Diyanet'ten FETÖ Fetvası
Diyanet'ten FETÖ Fetvası Tuğba Önkibar
Bu içerik 1188 kez okundu.

15 Temmuz'da yaşanan kalkışmanın ardından tutuklananlar sorgu esnasında Örgüte alınırken yemin ettiklerini, örgüt hakkında bildiklerini anlatmaları durumunda çarpılabileceklerini söyleyince bazı cumhuriyet başsavcılıkları Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan konu hakkında görüş belirtmeleri talep edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu da, talepleri üzerine yayımladıkları yazıda, bahsi geçen yeminin hükmünün olmadığı şeklinde görüş belirtti.

Yazı Şu Şekilde:

"Eğer bir insanın yaptığı yeminin ailesine zarar veriyorsa bile o yeminin bozulması emredilmiştir. Aileye nazaran çok daha fazla sayıda insanın bütün millet ve ümmetin aleyhine zarar verecek noktalarda yapılan sözde yeminlerin, yemin oldukları varsayılsa bile hemen bozulması gerekir. İslami yaklaşımlara göre dini anlamda gayri meşru sayılan birçok konuyu meşru bulan ve şer kaynağı olduğu bir gerçek olan bu yapıya girerken yapılan yeminin dini olarak herhangi bir geçerliliği yoktur. Böyle geçersiz sayılan bir yemine bağlı kalmak adına şerre alet karışmak, sadece yeminin sahibinin Allah katındaki suç ve günahını artırır."

diyanet işleri başkanlığı 15 temmuz daire fetö gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500