Dolar İçin Kritik Saat

Merkez Bankası’nın bugün saat 14.00’te açıklayacağı faiz kararı öncesi dolar güne 2,94 liranın altına başladı.

Dolar İçin Kritik Saat
Dolar İçin Kritik Saat Yaren Yalçın
Bu içerik 758 kez okundu.

Merkez Bankası’nın bugün saat 14.00’te açıklayacağı faiz kararı öncesi dolar güne 2,94 liranın altına başladı.

Analistler, ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen’ın Cuma günü Jackson Hole’da yapacağı konuşma öncesinde dolar endeksinin dalgalı bir seyir izleyebileceğini kaydederek, bugün saat 14.00’te açıklanacak TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararının TL’nin yönü üzerinde belirleyici olacağını söylüyor.

Finansbank Ekonomisti Deniz Çiçek “Son beş aydır ölçülü adımlarla devam eden faiz indirim döngüsü var, bu ay da bunun devam etmemesi için neden yok. Koridor daha dar olduğu için artık indirimlerin geçen ay olduğu gibi 25 baz puan olarak devam etmesi daha olası. Yalnız 50 baz puanlık indirimi de tamamen göz ardı etmiyoruz” dedi.

İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu da TCMB’nin son enflasyon raporu toplantısında sadeleştirmenin makul süre içinde sonlandırılacağını belirtmesi olduğunu kaydederek, “Bu bağlamda 50 baz puanlık indirim ile daha dar ve simetrik bir koridora yaklaşmak isteyeceği kanısındayız. Küresel finansal şartların uygun olması ve yurtiçi belirsizliklerin sona ermesi de 50 baz puanlık indirimi destekliyor. Ayrıca TCMB’nin büyümeyi destekleyici bir yaklaşımda olması da faiz indirimini destekliyor”

İstanbul serbest piyasada Dolar 2,9360, Euro 3,3300 liradan güne başladı. Kapalıçarşı’da ise 2,9340 liradan alınan Dolar 2,9360 liradan satılıyor. 3,3280 liradan alınan Euro 3,3300 satılıyor.

merkez merkez bankası faiz kararı dolar fed gündem son dakika haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500