Dördüncü Çeyrekte Telafi Ederiz

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, üçüncü çeyrekteki ekonomik küçülmeyi değerlendirdi.

Dördüncü Çeyrekte Telafi Ederiz
Dördüncü Çeyrekte Telafi Ederiz
Bu içerik 905 kez okundu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, üçüncü çeyrekteki ekonomik küçülmeyi değerlendirdi. Bakan Özlü, küçülmeye ilişkin, "Bu küçülmeyi dördüncü çeyrekte telafi edeceğimizi düşünüyorum" dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, katıldığı NTV canlı yayınında 2016 yılının üçüncü çeyreğinde yaşanan ekonomik küçülmeyi değerlendirdi. Bakan Özlü, yüzde 1,8’lik daralmaya ilişkin "Bu küçülmeyi dördüncü çeyrekte telafi edeceğimizi düşünüyorum" dedi. Özlü açıklamasında şunları kaydetti: "Güvenlikle ilgili terör saldırısından sonra büyümeyle ilgili rakamların da menfi gelmesi doğrusu üzücü ikinci bir hadise oldu. Üçüncü çeyrekte iki büyük bayram tatilinin olması, çevremizdeki gelişmelerden dolayı bu küçülmeyi dördüncü çeyrekte telafi edeceğimizi düşünüyorum. Ekimde sanayinin büyümesi ilk göstergesidir. Dördüncü çeyrekte bu küçülmeyi telafi edeceğimizi düşünüyorum. Yeni hesaplama yöntemi de var, baz yılı 2009 oldu. Dördüncü çeyrekteki toparlanmayla 2016’yı orta vadeli planda hedeflenene yakın olduğunu düşünüyoruz".

"Yerli Otomobilde İlk Etapta Ticari Taksiye Yönelik Bir Model Geliştirilecek"

Özlü, yerli otomobil projesiyle ilgili olarak ise, ilk etapta ticari taksiye yönelik bir model geliştirileceğini açıkladı. Özlü, konuyla ilgili olarak "Yerli otomobilde iki koldan çalışıyoruz. TÜBİTAK bünyesindeki çalışma sürüyor. İkinci bir çalışma bakanlık bünyesinde projenin iş modeliyle ilgili. Otomobil yapmak ticari ağırlıklı bir iş. Ticari anlamda bir otomobilin üretilip pazarlanmasına ve küresel başarı elde edilmesine yönelik iş modeli üzerinde çalıştık. Başbakanımıza arz ettik. Aracımız elektrikli bir araç olacak. Öncelikle şehiriçi taksiler için bir model geliştireceğiz. 2019’a yetiştirmeye çalışacağız. İlk aşama ticari taksi şeklinde düşünüyoruz. Otomobil sadece modelle olacak şey değil, farklı segmentlere hitap eden otomobiller olacak. Biz küresel bir başarı hedefliyoruz. Yüksek rakamlarda üretim miktarını yakalayabilirsek maliyetlerin düşeceği açık" diye konuştu.

İşte Büyüme Rakamları

 

sanayi bakanı faruk özlü ekonomik küçülme sanayi dördüncü çeyrek yerli otomobil
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500