Dünya Bankası'da Ekonomimize Kırık Not Verdi

Dünya Bankası (WB), Türkiye Düzenli Ekonomi Notu'nda önümüzdeki günlerde zamların başlayacağı, alım gücünün düşeceği ve şirketlerin kur yüzünden sıkıntıya düşeceğini belirterek Türkiye'ye 5 kritik uyarıda bulundu.

Dünya Bankası'da Ekonomimize Kırık Not Verdi
Dünya Bankası'da Ekonomimize Kırık Not Verdi Derya Kaya
Bu içerik 1824 kez okundu.

Dünya Bankası, 'Türkiye Düzenli ekonomi Notu' Şubat 2017 sayısı yayımlandı. Dünya Bankası, turizm gelirlerinin azalması ve başarısız darbe girişiminin tüketici ve reel sektör güvenini düşürmesi nedeniyle Türkiye2nin büyüme hızının yavaşladığını belirtirken, Türkiye'nin 2016 büyüme tahminini yüzde 2.5'den yüzde 2.1'e, 2017 yılı büyüme tahminini de yüzde 3'ten yüzde 2'ye düşürdü. 

Yayınlanan raporda, artan üretim maliyetlerinin yeni zamlara yol açacağının kaçınılmaz olmasının endişe verici olduğu, dövizdeki şok artışın da fiyatlara, bu yılın ilk çeyreğinden itibaren zam olarak yansıyacağı uyarıları yapılırken, hem TL'nin değer kaybetmesihem de zamlar nedeniyle halkın saytın alma gücünün azalacağı kaydedildi.

Dövizdeki artışın özellikle net döviz borcu olan şirketlerin hem mali yapılarının zayıflamasına hem de yatırımlarını kısmalarına neden olduğuna dikkat çekilen raporda, bu durumdan bankalarında dolaylı yoldan etkileneceğine işaret edildi.

Rapordaki, 'bazı sanayi şirketleri bir yandan satışların düşmesi diğer yandan net döviz borçları nedeni ile dövizdeki artışa dayanma konusunda güçlükler yaşıyor' ifadesi, ekonomi çevrelerince şirket iflaslarına ilişkin bir uyarı olarak algılandı.

Dünya Bankası, döviz kurundaki tırmanışı durdurmak için faizleri artırmak yerine iç piyasaya verdiği TL'yi yoluna giden Merkez Bankası'nın beklentileri tatmin etmediğini ifade etti. Bu yöntemin piyasada dövizin yanı sıra finansman sorununu da tetikleyerek şirketleri daha da zor durumda bırakabileceği uyarısını yaparak, Merkez'in bu yıl faizleri önemli ölçüde artırabileceği tahmininde bulundu.

Yurtdışından kredi girişinin azalması nedeniyle banka kredilerinde azalma yaşanabileceği belirtilen raporda korku verici şu uyarılara da yerverildi.

-Dövizdeki artış önümüzdeki günlerde fiyatlara da yansıyacak

-Fiyat artışları halkın satın alma gücünü erozyona uğratabilir

-Olumsuz havalar hasata zarar verip gıda fiyatlarını artırabilir

-Artan kur, şirketler için doğrudan bankalar için dolaylı riskler yaratabilir

-Bazı şirketler satışların düşmesi ve döviz borçları nedeniyle güçlükler yaşıyor

-Dış kredilerin azalması içeride kredi artışını sınırlayabilir

-Merkez'in faizleri önemli ölçüde artırma ihtimali var

-Güvenlik endişeleri turist ziyaretlerini sınırlamaya devam edebilir

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ
ABD Savunma Bakanı’nın İlk Ziyareti

Dünya Bankası Darbe Ekonomi Merkez Bankası Sanayi Türkiye Zam Ekonomik Kriz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500