Dünya Bankası'ndan Türkiye Raporu

Dünya Bankası Türkiye için bu yılki ekonomik büyüme tahminlerini, geçen Haziran ayına kıyasla 0.4 puan düşürerek yüzde 3.1'e çekti.

Dünya Bankası'ndan Türkiye Raporu
Dünya Bankası'ndan Türkiye Raporu Tuğba Önkibar
Bu içerik 1148 kez okundu.

Dünya Bankası tarafından bugün açıklanan “Artan Kutuplaşma Ortamında Orta Asya ve Avrupa'da Ilımlı Büyüme” başlıklı bölgesel raporda, petrol fiyatlarındaki düşüş, Avrupa Birliği yatırımlarındaki azalma ve yapısal problemler nedeniyle bölgede büyüme konusunda zor bir süreçte olunduğu vurgulandı.

Darbe teşebbüsüne değinilen Türkiye’ye ilişkin bölümde, darbe teşebbüsü ve sonrasında yaşanan kamudaki tasfiyeler dahil olmak üzere son siyasi gelişmelerin 'Türkiye’deki belirsizlikleri artırdığı ve ekonomik etkinliklerin hızını azalttığı'nın altı çizildi. Raporda, yaşanan bu gelişmelerle birlikte, özel yatırımlarda düşüş yaşanması ve net ihracatın katkısının azalması sebebiyle ekonomik büyümenin yavaşlayacağı vurgulandı.

Dünya Bankası, geçtiğimiz Haziran ayında yayınladığı Küresel Ekonomik Görünüm raporunda 2016 ve 2017 için Türkiye’de gayrı safi yurtiçi hasılada büyüme tahminlerini yüzde 3.5 olarak belirtmiş, 2018’de de yüzde 3.6 olacağı öngörüsünde bulunmuştu. Banka bugün yayınladığı raporunda 2017 ve 2018 yılı tahminlerinde bir değişiklik yapmadı.   

avrupa birliği küresel ekonomik görünüm dünya bankası darbe
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500