Dünya Bu Saldırıyı Konuşuyor

Internete yapılan büyük bir siber saldırı Twitter, Reddit, Spotify, Soundcloud başta olmak üzere birden çok önemli siteyi etkiledi.

Dünya Bu Saldırıyı Konuşuyor
Dünya Bu Saldırıyı Konuşuyor Tuğba Önkibar
Bu içerik 4846 kez okundu.

Yapılan saldırıdan etkilenen tüm şirketlerin ortak noktası DynDNS adlı firmanın müşterisi olmaları.

DynDNS, kullanıcıların internette aradığı bir siteyi bulabilmesini kolaylaştıran bazı hizmetler sağlıyor.

Saldırı DynDNS'nin "DDos" kısaltmasıyla tanınan "Hizmetin Dağıtılmış Reddi" verileriyle dolmasıyla başladı, bu da bu hizmetten yararlanan kullanıcılarının aradıkları sitelere ulaşmalarını engelleyen bir etki yarattı.

Saldırıyı gerçekleştirenin kimliği ya da neden DynDNS'nin hedef aldığı henüz anlaşılamadı.


DynDNS'in internet sayfasında yaptığı açıklamada DDos saldırısının bugün sabaha karşı ABD'de başladığını ve saldırıdan en çok ABD'nin doğusunun etkilendiğini bildirdi.

Saldırının ilk etkisi bazı sitelere girişi güçleştirmek oldu.

Kullanıcıların; Twitter, Reddit, Etsy, Github, Spotify, Soundcloud başta olmak üzere önemli birçok siteye erişimi oldukça zorlaştı.

Pinterest, Paypal ve Tumblr gibi bazı sitelerle bazı kablolu sağlayıcılarla erişimde de bazı kesintiler olduğu bilgisi alındı.

Yaşanan bu olay DDos saldırıları adıyla bilinen siber saldırılarda bir taktik değişikliğinin sinyalini veriyor. Öncesinde bu tür saldırılar çok siteden ziyade tek bir siteyi hedef alıyordu.

DynDNS'nin birçok firma tarafından dünya çapındaki kullanıcılar için küresel bir adres rehberi gibi kullanılması saldırının çok daha etkili olmasına neden oldu.

 

siber saldırı DynDNS DDos twitter reddit etsy github
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500