Dünya’da 'Süper Ay' Heyecanı

Bu gece gökyüzü sıradışı bir manzaraya sahne olacak.

Dünya’da 'Süper Ay' Heyecanı
Dünya’da 'Süper Ay' Heyecanı Yaren Yalçın
Bu içerik 1575 kez okundu.

Bu gece gökyüzü sıradışı bir manzaraya sahne olacak.

Bugün Ay’ın Dünya’ya en yakın konuma gelmesi bekleniyor. NASA’dan (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) yapılan açıklamada, 21. yüzyılın en yakın dolunayı olacağı belirtildi.

14 Kasım’ı 15 Kasım’a bağlayan Pazartesi gecesi yaşanacak ‘Süper Ay’ın, 1948 yılından bu yana yaşanmış ve 2034 yılına kadar yaşanacak en büyük dolunay olacağı belirtiliyor. Bu yakınlaşma sonucu Ay Dünya’dan yüzde 14 oranında daha büyük ve yüzde 30 daha ışıklı görünecek. Bu eşsiz doğa olayını gözlemlemek isteyenlerin 02.30-17.30 saatleri arasında gökyüzünde Ay’ı izlemeleri gerekecek.

Okyanus Koleji Avcılar Kampüsü-Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi’nde görevli Astronom Abdullah Karalar, dünyanın etrafında belirli bir yörüngede hareket eden Ay’da 28 günlük süreçte 5 farklı evre gözlemlendiğini, bu evrelerden birinin de dolunay olduğunu, Ay’ın Dünya etrafındaki yörüngesinin elips şeklinde olduğunu kaydederek, Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu konumuna ‘yerberi’ denildiğini, astronomide Ay’ın yerberi pozisyonunda iken dolunay evresinde olmasına da “Süper Ay” denildiğini aktardı.

Astronom Abdullah Karalar, bu olayın çok nadir gerçekleştiğini belirterek, bir önceki Süper Ay’ın 1948 yılında gerçekleştiğini, 21. yüzyılda böylesine büyük bir Süper Ay’ın bir daha olmayacağını vurguladı. 

gökyüzü ay süper ay nasa 14 kasım pazartesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500