Economist'ten Türkiye Değerlendirmesi

Uluslararası ilişkiler ve ekonomi dergisi olan The Economist’te Türkiye’nin frenlerinin patladığı iddia edildi.

Economist'ten Türkiye Değerlendirmesi
Economist'ten Türkiye Değerlendirmesi Yaren Yalçın
Bu içerik 2635 kez okundu.

Uluslararası ilişkiler ve ekonomi dergisi olan The Economist’te Türkiye’nin frenlerinin patladığı iddia edildi.

Piotr Zalewski imzalı yazıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın demokrasiyi istenilen durakta inilen bir tramvaya benzetildi ve tramvayın hedefinin ne olursa olsun tehlikeli hıza ulaştığı kaydedildi.

15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra yaşanılanlara değinilerek, darbeye katılan askerlere ve Gülen hareketine bağlı kişilere yönelik operasyonların genişletildiği, bu operasyonların solcuları, Kürt eylemcileri ve muhalif medya kanallarını da kapsamaya başladığına dikkat çekildi.

2017 Daha Çalkantılı Olacak

2017 yılının daha çalkantılı olacağının iddia edildiği yazıda, Erdoğan’ın parlamenter sistemi bırakarak kendisine denetimsiz yürütme gücü verecek yeni bir anayasa istediği, bu anayasa nedeniyle Türkiye’nin 3 yılda 5. kez sanığa gideceğine işaret edildi.

Erdoğan Tehlikeyi Hissediyor

Economist, darbe girişiminden sonra başkanlık sistemine verilen desteğin arttığını, giderek otokratikleşen Erdoğan’ın zaferinin kesin olmaktan uzak olduğunu ileri sürerken, Erdoğan’ın başarısız olmasının ise daha fazla siyasi kaos ve başka bir genel seçim ile sonuçlanacağını belirtti.

Piotr Zalewski, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın darbe teşebbüsünden daha güçlü olarak çıkmasının beklendiğini fakat Erdoğan’ın içeride ve dışarıda tehlikeyi hissettiğini iddia etti. Zalewski, Erdoğan’ın ordu, bürokrasi ve kendi partisi AKP üzerinde otoritesinin daha da ağırlaştırabileceğini, dışarıda ise pragmatik bir siyaset izleyerek Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile köprülerin tekrar kurulabileceğini yazdı.

ABD ile İlişkiler Gülen’in Kaderine Bağlı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD ile ilişkilerinin Fetullahçı Terör Örgütü lideri Fethulalh Gülen’in kaderine bağlı olacağı kaydedilen yazıda, Gülen’in darbe teşebbüsüyle bağına yönelik deliller güçlendikçe, Gülen’in Türkiye’ye gönderilmesine ilişkin seslerin daha yüksek çıkacağı belirtildi.

Bu durumun yıllar alabileceğinin belirtildiği yazıda, Erdoğan’ın idam konusunda adım atması halinde Avrupa ile yaşanacak krizden kaçınılamayacağını, 2017’de Erdoğan’ın gazdan ayağını çekmeyeceği belirtildi.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

14 İlde FETÖ Operasyonu

 
the economist piotr zalewski türkiye 15 temmuz darbe girişimi cumhurbaşkanı erdoğan fetö kaos abd fethullah gülen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500