Efes Antik Kanti Projesi İçin 53 Teklif

Efes Antik Kenti'ni denizle buluşturmak için başlatılan projeye 53 firma teklif verdi.

Efes Antik Kanti Projesi İçin 53 Teklif
Efes Antik Kanti Projesi İçin 53 Teklif Ecem Şenol
Bu içerik 632 kez okundu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün, Efes Antik Kenti’ni denizle buluşturmak için başlattığı projenin en önemli adımlarından biri atıldı. Projenin DSİ İzmir Bölge Müdürlüğü’ndeki ihalesine 53 firma, teklif verdi. İki aşamalı değerlendirmeden sonra kazanan firmanın belli olacağı açıklandı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın ’35 İzmir Projesi’ arasında yer alan Efes’e açılacak ‘antik kanal’ için yürütülen çalışmalar kapsamında en önemli adım atıldı. Efes Limanı’ndan 2 bin 500 yıl içinde, yaklaşık 9 kilometre çekilen denizi yeniden antik kentle buluşturulacak proje için ihale yapıldı. Projenin DSİ İzmir Bölge Müdürlüğü’ndeki ihalesine 53 firma, teklif verdi. İki aşamalı değerlendirmeden sonra kazanan firmanın belli olacağı açıklandı.

Efes Antik Kenti’nin ününe ün katacak projenin ilk etabını, 6 bin 130 metre uzunluğundaki kanalın girişindeki 600 metrelik bölümle yat limanı kapsarken, projenin ilk etabının planlamalara göre, 1 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor. İhaleye çıkacak olan projenin, tarihi dokuya zarar vermeden büyük bir titizlikle yürüyeceği ifade edilirken, iki etaplı projenin ilk etabında, yatların girişini sağlamak için Pamucak sahiline 600 metre uzunluğunda, 30 metre genişliğinde giriş kanalı yapılacak. Teknelere kısa süreli park imkânı sağlayan yat limanın boyu 250, eni ise 100 metre genişliğinde olacak. İlk etap için doğal sit alanı olan bölgeye 1620 kazık çakılacak ve kanalın duvarları tarihi dokuya uygun şekilde yöresel dikdörtgen kesme taş bloklarla kaplanacak.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Deniz Baykal Ameliyata Alındı: İlk Açıklama Geldi

 

 

Efes Antik Kenti Proje Teklif 53 Teklif Türkiye Dünya Mirası İzmir Bölgesi Aşama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500