Egemenliği Ak Saray'a Taşıyacaksınız

TBMM’de görüşülmeye başlanan, Anayasa Değişiklik Teklifi görüşmelerinde konuşan CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, TBMM, tarafından İstiklal Madalyası ile onurlandırılmış bir istiklal gazisinin oğlu olarak, babasının helalliğinin kazanabilmek için konuşmak zorunda olduğunu söyledi.

Egemenliği Ak Saray'a Taşıyacaksınız
Egemenliği Ak Saray'a Taşıyacaksınız Yaren Yalçın
Bu içerik 772 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

TBMM’de görüşülmeye başlanan, Anayasa Değişiklik Teklifi görüşmelerinde konuşan CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, TBMM, tarafından İstiklal Madalyası ile onurlandırılmış bir istiklal gazisinin oğlu olarak, babasının helalliğinin kazanabilmek için konuşmak zorunda olduğunu söyledi.

Meclis’e tarihi bir toplantı ve Türkiye’ye sahip çıkmak için geldiğini belirten Deniz Baykal, belki bundan sonra böyle bir konuşma şansı olmayacağını, Anayasa değişikliğinin alel acele hazırlanmış sipariş bir proje olduğunu, millet egemenliği yerine şahıs hegomanyası geldiğini, bu tekliften Türk halkının, üniversitelerin, sendikaların, baroların, esnafın haberi olmadığını, milleti uyarmadan işin oldu bittiye getirilmeye çalışıldığını söyledi.

Talimatla millerin arkasından oyun çevrildiğini vurgulayan Deniz Baykal, ‘Gümrükten mal mı kaçırıyorsunuz?’ diyerek başkanlık sistemini getirmeye çalışanlara seslendi. Boş kağıt imzalatılarak önlerine getirilen bu projenin, alel acele hazırlanmış, hukuki ve siyasal olgunluktan uzak sipariş bir proje olduğunu kaydeden Baykal, getirilmek istenen başkanlık sistemini; Meclis’in üstünlüğü, milletin egemenliği anlayışını temel alan bir asırlık milli siyasi kültürümüzü çökertecek, millet egemenliği yerine şahıs hegomanyası inşa edecek bir tasarı olarak nitelendirdi.

Bu tekliften Türk halkının, üniversitelerin, sendikaların, baroların, esnafın haberi olmadığının altını çizen Baykal, 80 milyon insanın kaderi ile ilgili hazırlanmış bu vahim tasarı için bilgilendirilmediğini, milleti uyarmadan işi oldu bittiye getirme çabası olduğunu, çözüm süresince PKK ile anlaşmayı halka izah etmek için akıl adamlarla çırpınırken, Anayasa değişikliği için neden küçük bir çaba sarf edilmediğini sorguladı.

Böyle önemli bir konu görüşülürken Meclis TV’nin kapatılmasına tepki gösteren Baykal, milletin göz önünde bu tartışmayı yapmaktan kaçındıklarını, bu hareketle kendi tasarılarına güvenemediklerini söyledi. ‘Bırakın millet gerçekleri öğrensin’ diyen Baykal, acele işe şeytan karışacağını, oldurmaya çalışılıyorsa bu işin içinde bir çapanoğlu olduğunu, milletin arkasından talimatla oyun çevirmenin kimseye yakışmayacağını kaydetti.

Bu tasarının Olağanüstü Hal (OHAL) rejimi altında konuşulduğuna dikkat çeken Baykal, Kararnamelerle yargı yetkilerinin kullanıldığını, idari kararların ne zaman yargı denetimine alınacağının belirsiz olduğunu, ekonominin alarm verdiğini, Cumhuriyet tarihinde en kanlı terör saldırılarının yaşandığını, suikast timlerinin şehirlere yuvalandığını, güvenlik krizinin muhalefet liderlerine zırhlı araç teklif etme noktasına getirdiğini, böyle bir ortamda referandum yapma düşüncesinin akıllardan nasıl geçtiğini sorguladı.

Milletin can derdinde birilerinin er derdinde olduğunu belirten Baykal, yasını, matemini tutan insanlardan oy istenerek ayıplı malını pazarlamaya çalışan kurnaz bir tüccarı hatırlattıklarını söyledi. 

Başbakan Yıldırım’ın ‘OHAL altında referandum yapılmaz’ sözlerini hatırlatan Deniz Baykal, Başbakan’ın saygınlığının da tahrip edildiğini, Türkiye’de ilk kez 12 Eylül’den bu yana uzlaşma olmadan bir anayasa değişikliği yapıldığını, ilk kez iktidarın milleti ikiye bölmek için davetiye çıkardığını, Türkiye’nin aksine birliğe ihtiyacı olduğunu, bu değişikliğin sıradan bir değişiklik olmadığını, Anayasa’nın temellerini, egemenlik anlayışını, birbiriyle ilişkisini allak bullak edecek bir proje olduğunu ifade etti.

Anayasa’nın temelinde milli egemenlik ve Meclis’in üstünlüğü olduğunu kaydeden Baykal, bu değişiklikle bunların ortadan kaldırılacağına, Meclis’in arkasında yüzde 100 ile millet olduğuna, yüzde 51 ile seçilecek Cumhurbaşkanı’nın bu milletin yüzde 100’ünün temsil edeceğine, Meclis’i de gereksiz feshedebileceğine, Cumhurbaşkanının iktidar partisinin de genel başkanı olacağına, bunun yasama ile yürütmeyi iç içe geçirmek anlamına geldiğine, tüm Türkiye’nin temsilcisi olarak Grup toplantısına, MYK toplantısına katılacağına, o partinin çıkarlarını gözeteceğine, AKP genel başkanının yargıyı HSYK’yı, anayasa mahkemesini belirleyeceğine dikkat çekti.

Sağ duyumuzu mu kaybettik?’ diye soran Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı’nın köşkünde tarafsız, AK Parti’de genel başkan olacağını, bunun parti devleti oluşturmak, siyaseti devletin temeline sokmak anlamına geldiğini, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın bile Meclis’i gerekçesiz fesh etme yetkisine sahip olmadığını söyledi.

Kabine kurma, OHAL kararnamesi çıkarma, KHK ile anayasayı değiştirme, yürütme yetkilerini kullanma, istediği bakanlıkları kullanma gibi büyük yetkiler kullanan birinin denetlenemeyeceğini belirten Baykal, Başbakanın ortadan kaldırıldığını, Cumhurbaşkanının AKP genel başkanı olarak milletvekilleri de yazacağını kaydetti.

Bu Anayasa değişikliği TBMM’de geçmezse Türkiye’nin rahatlayacağını, Türkiye halkının kimliğini kazanacağını vurgulayan Baykal, Dolmabahçe Sarayı’ndan getirilen egemenliğin, Beştepe’deki saraya taşındığını kaydetti.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Tarih Bahçeli’yi Affetmeyecek

 
TBMM CHP Deniz Baykal Anayasa Meclis TV OHAL Başbakan Cumhurbaşkanı AKP
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500