Ele Geçirilen Dabık Neden Önemli?

Dün başlatılan operasyonun ardından kritik nokta olan Dabık bugün ele geçirildi. Peki Dabık nerede ve neden önemli? İşte operasyonun önemine ait detaylar...

Ele Geçirilen Dabık Neden Önemli?
Ele Geçirilen Dabık Neden Önemli? Tuğba Önkibar
Bu içerik 1582 kez okundu.

Fırat Kalkanı operasyonunun Suriye içerlerine doğru genişlemesi bekleniyor. Özgür Suriye Ordusu, El Bab kasabasını kontrol altına almak için harekete geçecek. El Bab'ı ele geçirmeden önce stratejik olarak önemli bir basamak olan Dabık ele geçirildi.

'Mercidabık Muharebesi'yle Başlamıştı...

Dabık'ın diğer ismi Mercidabık'tır ve 1516'da gerçekleşmiş olan Mercidabık Muharebesi, Yavuz Sultan Selim'in yaptığı Mısır seferi esnasında Memlukluler'le yapılan ilk ve kesin sonuç veren savaştır. 24 Ağustos 1516'da Osmanlı Ordusu ve Memlukluler arasında Halep'in kuzeyinde gerçekleştirilen savaşı Osmanlı Devleti kazandı. Muharebenin ardından Osmanlı; Suriye, Filistin ve Lübnan'ı ilhak etti.

Bölgenin önemi coğrafi konumunun dışında inanç dünyasındaki yeriyle de alakalı. Bu küçük belde tarihi unsurlara sahip ve terör örgütü IŞİD'in buraya yüklediği manevi değer oldukça önemli.

YAYIN ORGANLARININ ADI DABIK

Terör örgütü IŞİD'in yayın organı olarak kullandığı dergi adının Dabık olması tesadüf değil. Örgüt burada gerçekleştirilecek savaşın kıyamet savaşı olduğunu düşünüyor.

TÜRKİYE İÇİN ÖNEMİ

Bu yerin Türkiye tarihi ve Arap-Türk ilişkileri açısından da önemi var. Arap coğrafyasının kapılarını Türklere açan, 24 Ağustos 1516'da Memlük Sultanı Gavri, Dabık'ta Yavuz Sultan Selim tarafından yenilgiye uğratılmıştı.

Merci Dabık, Dabık Ovası diğer adıyla Dabık Çayırı demek. Mercidabık'ın ardından Hilafet Türklerin, Osmanlı Hanedanının eline geçmişti.

dabık mercidabık yavuz sultan selim memlüklüler osmanlı el bab öso gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500