Elektrik Kavgasına Hazır Olun!

Türkiye ile KKTC arasındaki enerji işbirliğini kapsayan anlaşma imzalandı.

Elektrik Kavgasına Hazır Olun!
Elektrik Kavgasına Hazır Olun! Yaren Yalçın
Bu içerik 2478 kez okundu.

Türkiye ile KKTC  arasındaki enerji işbirliğini kapsayan anlaşma imzalandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Enerji ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun 23. Dünya Enerji Kongresi çerçevesinde bir araya gelerek, KKTC-Türkiye arasında doğalgaz, petrol ve elektrik iletim işbirliği içeren anlaşmayı imzaladı.

Enerji Kongresi süresince KKTC ile yoğun bir görüşme trafiği yaşandığını belirten Enerji Bakanı Berat Albayrak, Türkiye ve KKTC arasında imzalanan bu anlaşmanın bölgesel açıdan da önemli adımlara öncülük ettiğini kaydetti.

Enerji Kongresi organizasyonundaki başarılarından dolayı Türkiye’yi tebrik eden KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun, deniz altından kabloyla elektrik temin edilmesi anlaşmasının Ortadoğu coğrafyasında enerji nakli için önemli bir adım olduğunu kaydederek, yetkilileri Güney Kıbrıs’ta bir ortak iletim merkezi tesis etmeye ve Türkiye ile enterkonnekte olarak bu enerjiyi paylaşmaya davet etti.

Türkiye ile KKTC arasında imzalanan bu anlaşma, elektrik talep güvenliğinin oluşturulması, elektrikte altyapının yeniden düzenlenmesi, yenilenebilir enerji alanında ortak çalışmalar yapılması, bu alandaki kanunların karşılıklı düzenlenmesi ile doğalgaz ve petrol kaynaklarının keşfi ve gereken altyapıların tesisi için projelerin üretilmesi maddelerinden oluşuyor.

enerji kongresi enerji bakanı berat albayrak kktc sunat atun elektrik iletim işbirliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500