Emret Başkanım mı Diyecek?

2019 Yılında emekli olacak olan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın, Anayasa değişikliğinin referandumdan onay alması halinde başkan yardımcılığına getirileceği iddia edildi.

Emret Başkanım mı Diyecek?
Emret Başkanım mı Diyecek? Derya Kaya
Bu içerik 2511 kez okundu.

2019 Yılında emekli olacak olan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın, Anayasa değişikliğinin referandumdan onay alması halinde başkan yardımcılığına getirileceği iddia edildi.

Gazeteci  Zeynep Gürcanlı kaleme aldığı ''Hulusi Akar 'başkan yardımcısı' mı olacak? adlı yazısında şu iddialarda bulundu:

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın adını daha önceki Genelkurmay Başkanlarından daha farklı alışılmışın dışında duymaya başlandığının altını çizen  Gürcanlı, Yenikapı'da yapılan mitingde halka hitabetini, yine Yenikapı mitinginde kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ile tokalaşarak basına poz vermesini, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile birlikte AKP'nin şimdilerde düşünce önderlerinden olan, Atatürk'ün 'Ulu Önder' diye anılmasına karşı çıkması ile gündemde olan şair Nuri Pakdil'i evinde ziyaret etmesini ve bu ziyaretin ardından Akar'ın gençlik yıllarında Nuri Pakdil'in çıkardığı dergileri okumasına dair basında yazıların çıkmasını ve böylece Hulusi Akar'ın muhafazakar yanının toplumla bir şekilde paylaşıldığını yazdı.

Yanına kuvvet komutanlarını da alarak Kardak'da gövde gösterisi yapmasını, yine kuvvet komutanları ile masa başında El Bab harekatını bizzat planlarken yayınlanan fotoğraflarıyla, toplumda 15 Temmuz darbe girişimi sırasında darbeciler tarafından rehin alınan Genelkurmay Başkanı'nın, “komutan-liderlik özelliklerinin vurgulanmış olduğunu söyledi.

Orgeneral Akar'ın Genelkurmay Başkanlığı görevinin  Ağustos 2019'da bittiğine, şayet Anayasa paketi 16 Nisan'da referandumdan geçerse, Türkiye yeni ve olağanüstü yetkilerle donattığı yeni Cumhurbaşkanı-Başkanı'nı, Kasım 2019'da seçeceğine, Ankara kulislerinde, elbette bu seçilecek yeni Cumhurbaşkanı'nın bir de yardımcıya ihtiyaç duyacağına, Genelkurmay Başkanı Akar'ın da, tam o tarihlerde emekli olacağı ve bu ihtiyaç hasıl edecek cumurbaşkanı-Başkan yardımcısı için kulislerde, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'ın son dönemde toplum önünde daha önceki Genelkurmay Başkanlarından farklı portrelerle çıkmasının da, bu durumla ilgisi olabileceği ifade ediliyor.


Muhalefetin yeni sistemde en çok eleştirdiği konu Cumhurbaşkanı yardımcısının kim olabileceğine ilişkin “kriterlerin belli olmaması” değil miydi? diye soran gazeteci Gürcanlı,

Pakette ayrıntılarıyla yer almasa da, bu kriterler belli:

“Muhafazakar”;

“Liderlik yetenekleri gelişmiş”;

Üstelik halka da hitap edebilen ‐Yenikapı örneği‐ bir isim... Neden olmasın? diyerek kendi cevabını veriyor.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

MHP'de Kritik Toplantı

 

 

Hulusi Akar Recep Tayyip Erdoğan Başkanlık sistemi Anayasa Değişikliği Referandum Başkan Yardımcısı Genelkurmay Başkanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500