Enflasyon Coştu

TÜİK, Ekim ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜFE’de 2018 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2,67 artış kaydederken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,24 olarak gerçekleşti.

Enflasyon Coştu
Enflasyon Coştu Meltem Yüksel
Bu içerik 3056 kez okundu.

Enflasyonla Topyekün Mücadele kapsamında giyim ve gıda tarafında yapılan indirimlerin yanı sıra mobilya ile beyaz eşya başta olmak üzere açıklanan son vergi indirimlerinin fiyatlar üzerinde Ekim ayı itibariyle henüz anlamlı bir etkisi gözlenmezken, TL'de son dönemdeki değer kayıplarının yarattığı maliyet baskıları hissedilmeye devam edildi.

TÜİK verilerine göre yıllık enflasyon Eylül ayındaki yüzde 24.52 seviyesinden Ekim'de yüzde 25.24'e yükselerek 15 yılın zirve seviyelerinde bulunuyor. Reuters'ın 18 kurumun katılımıyla bedava sex yaptığı ankette TÜFE'nin bir önceki ay yaşanan yüzde 6,3 seviyesindeki sürpriz yükselişin ardından Ekim'de yüzde 2 artması, böylece yıllık enflasyonun son 15 yılın rekoru olan yüzde 24,5 civarında yatay kalması bekleniyordu.

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ise Ekim'de yüzde 0.91 artış kaydetti. Tüketici fiyatlarına yansımaları nedeniyle yakından takip edilen üretici fiyatları enflasyonu yıllık bazda Eylül'deki yüzde 46,15'ten yüzde 45,01'e geriledi.

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Günün Özeti

TÜİK TÜFE Enflasyon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Günün Özeti
Günün Özeti
15 Temmuz Afiş Tartışması
15 Temmuz Afiş Tartışması