Enflasyonun Neden Yükseldiği Belli Oldu

Merkez Bankası Ocak ayında gıda grubunda taze meyve ve sebze fiyatlarındaki güçlü artışa bağlı olarak yıllık enflasyonun yükseldiğini açıkladı.

Enflasyonun Neden Yükseldiği Belli Oldu
Enflasyonun Neden Yükseldiği Belli Oldu Meltem Yüksel
Bu içerik 480 kez okundu.

Aralık ayında yüzde 20.30 olan yıllık enflasyon, ocak ayında 20.35’e çıktı. Enflasyon hedeflerini tutturamayan Merkez Bankası ise artıştan sebze ve meyve fiyatlarını sorumlu tuttu.

TCMB, yılın ilk enflasyon verisinin ardından fiyat gelişmelerine ilişkin raporunu açıkladı. Merkez Bankası raporunda şu ifadelere yer verildi:

* Enerji grubunda elektrik, doğalgaz ve su fiyatlarındaki indirimin yansımaları izlenirken, gıda grubunda taze meyve ve sebze fiyatlarındaki güçlü artışa bağlı olarak yıllık enflasyon yükselmiştir.

* Hizmet enflasyonunda alt gruplar genelinde gözlenen artışa rağmen temel mal fiyatlarının ılımlı seyrine bağlı olarak çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonu ve ana eğilimi gerilemiştir.

* İç talep koşullarındaki zayıf seyre karşın hizmet grubu enflasyonu bu dönemde maliyet etkilerine bağlı olarak yükselmiştir.

* Bu dönemde temel mal grubu enflasyonundaki düşüşte Türk Lirası'ndaki ılımlı seyrin ve iç talepteki zayıflamanın etkileri görülmüştür.

* Üretici yıllık enflasyonu Türk Lirası ve emtia fiyatlarındaki yakın dönem gelişmelerine bağlı olarak gerileme kaydetmiş, ancak birikimli etkilerle yüksek seviyesini korumuştur.

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

BM Raportörü Suudi Konsolosluğu'na Alınmadı

Merkez Bankası Enflasyon TCMB Sebze
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ali Babacan’ın FETÖ Soruşturmasında Gelişme
Ali Babacan’ın FETÖ Soruşturmasında Gelişme
Eljif Elmas Piyangosu
Eljif Elmas Piyangosu