Erdoğan Açıkladı: ''Katar'a Destek Sürecek''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, beş Arap ülkesinin diplomatik ilişkilerini kestiği Katar'a verdikleri her türlü desteği sürdüreceklerini açıkladı.

Erdoğan Açıkladı: ''Katar'a Destek Sürecek''
Erdoğan Açıkladı: ''Katar'a Destek Sürecek'' Ecem Şenol
Bu içerik 3289 kez okundu.

Körfez ülkelerinin Katar'a yönelik yaptırımlarını tamamen kaldırmaları gerektiğini söyleyen Erdoğan, mazlumun yanında olmaya devam edeceklerini ifade etti.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Mısır ve Yemen, "terörizme destek çıktığı" suçlamasıyla Katar'la ilişkilerini kesme kararı almasının ardından, AKP İstanbul İl Başkanlığı'nın düzenlediği iftar programında kardeş kavgasının kazananı olmayacağını söyleyen Erdoğan, şimdi Türkiye’nin aç veya susuz veyahut da Katar'daki kardeşlerin yanında olmak, onlara gıda yardımında bulunmak, onlara gıda ihraç etmek, ilaç vesaire ihraç etmekten dolayı rahatsız olanlar olduğunu açıkladı. Erdoğan, Türkiye’nin Katar'a her türlü desteği vermeye devam edeceğini açkladı.

"Katar'da çeşitli hizmetlerle ilgili kurulmuş vakıfları terör örgütü olarak ilan edildiğini, o vakıfları kendisinin de tanıdığını ve kendisinin de bildiğini aktaran Erdoğan, Katar'ın bugüne kadar teröre destek verdiğine şahit olmadığını ifade etti.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Körfez ülkelerine Katar'a yönelik yaptırımlarını hafifletmeleri çağrısı yaptı. Tillerson, bu blokajın insani sonuçlarının olacağını söyledi. Washington'da konuşan Tillerson, gıda eksikliği olduğunu, ailelerin zorla parçalandığını ve çocukların okullarından alındığının görüldüğünü belirtti.

İftar programında konuşan Erdoğan Tillerson'ın bu açıklamasını hatırlatarak, ambargonun hafifletilmesi değil "tamamen kaldırılması" gerektiğine dikkat çekti. Erdoğan, bu akşam Amerikan Dışişleri Bakanı’nın bir açıklama yaptığını ve kendisinin de bunun tamamen kaldırılması gerektiğini, kardeşler arasında bunun olmaması gerektiğini belirttikten sonra, özellikle Suudi yönetiminden bir ricada bulunarak kardeşlik çağrısında bulundu. 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

BİM Ürünleri Artık Katar'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tillerson Açıklama Katar Destek Körfez Ülkeleri Gıda Yardımı Terör İftar Yemeği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500