Erdoğan Dünya'ya Sesleniyor...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün başlayan ve 26 Eylül'e kadar devam edecek Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısında konuşma yapıyor.

Erdoğan Dünya'ya Sesleniyor...
Erdoğan Dünya'ya Sesleniyor... Tuğba Önkibar
Bu içerik 634 kez okundu.

"Suriye'de, Irak'ta terörün ve savaşın  kıskacında inleyen pek çok ülkede binlerce kadın, çocuk, genç ve yaşlı  öldürülmeye devam ediyor. Ölüm ve zulümden kaçan mülteciler Avrupa şehirlerinde  aşağılayıcı muamelelerle karşı karşıya kalıyor. DAEŞ, El Nusra ve PYD/YPG gibi  terör örgütleri bölgedeki eylemlerini sürdürüyor.

Kafkasya'daki ihtilafların  sıcak çatışmaya dönüşme riski mevcut. Yemen'den Ukrayna'ya pek çok sorun bizleri  bekliyor. Diğer yandan dünyanın pek çok ülkesinde insanlar açlık, salgın  hastalıklar, sefalet ve cehaletle boğuşuyor. Bu insanlık onuru ve vicdanını  yaralayan utanç verici bir tablodur. Daha da acısı bu krizlerin ve sorunların  çoğunun aslında kolaycı çözülebilecek mahiyette olmasıdır. Gelecek nesillerin  huzuru, refahı ve güvenliği büyük ölçüde bugünden atacağımız adımlara, alacağımız  tedbirlere bağlıdır.

Türkiye mülteciler için şu ana kadar 25 milyar  dolar harcadı. Peki dünyadan bize ne geldi? Şu anda çatısı altında bulunduğumuz  BM'den bize gelen destek 525 milyon dolardır. Başka? Başka herhangi bir şey yok.  Peki AB'den gelen bir şey var mı? Ne yazık ki AB de verdiği sözleri tutamamıştır.  UNICEF'e sadece gönderdikleri 178 milyon dolardır, o kadar. Fakat Türkiye'ye  gelen herhangi bir yardım bu konuda söz konusu değildir. Biz meselenin başından  beri bu olayın tüm insanlığın ortak meselesi olduğu inancıyla bölgesel ve küresel  aktörlerle iletişim ve iş birliği içinde hareket etmeye özen gösterdik. Komşumuz  ve akrabamız Suriyelilerin yaşadığı bu kıyamete sessiz kalamazdık, kalmadık.

Unutulmasın ki Türkiye'deki darbe girişimi  aynı zamanda dünya demokrasisine de yapıldı. Milletimiz o gece darbe heveslilerine tarihi bir ders verirken demokrasiye inanan tüm halklar için de  ilham kaynağı oldu. Bu yeni nesil terör örgütü sadece Türkiye'nin değil varlık  gösterdiği 170 ülkenin tamamı için bir milli güvenlik tehdididir. Diğer bir deyişle bugün bu genel kurulda temsil edilen ülkelerin büyük bölümü bu  yapılanmanın tehdidi altındadır. Bu örgüt Türkiye'nin ötesinde tüm dünyayı  boyunduruğu altına almak gibi derin bir zihni sapkınlık içindedir."

erdoğan birleşmiş milletler açıklama IŞİD mülteci fetö gündem son dakika haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500