Erdoğan ‘Kıblelerimiz Aynı’ Diyordu

Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Oramiral Özden Örnek, 15 Temmuz için “Bu bir imam darbesidir” dedi.

Erdoğan ‘Kıblelerimiz Aynı’ Diyordu
Erdoğan ‘Kıblelerimiz Aynı’ Diyordu Yaren Yalçın
Bu içerik 825 kez okundu.

Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Oramiral Özden Örnek, 15 Temmuz için “Bu bir imam darbesidir” dedi.

Balyoz kumpasında 3,5 yıl cezaevinde kalan Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Oramiral Özden Örnek, darbe girişimi için “ABD, 1980’li yıllardan beri Gülen’i kullanıyor, üst akıl dedikleri CIA. Her tarafta gelişip yerleştiler. Sağı da solu da bildiği halde bunu görmezden geldi. Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu yargılanırsa şaşırmam, yargılanmaları gerekir” ifadelerini kullandı.

Bir gazeteye açıklama yapan Oramiral Özden Örnek, “FETÖ’ye engel olmaya çalışan her komutanın başına bir şeyler geldi. Yüksek Askeri Şura’da AKP’nin katıldığı ilk toplantıda biz birçok subay ve astsubayı ihraç ettik. Tümüne şerh konuldu. Açıklamaya çalıştık, “Bakın bunlar cemaat mensupları, bunlar başkasından emir alıyorlar!” dedik bize inanmadılar. Attıklarımızın hepsine de AKP belediyelerinde iş verildi” dedi.

15 Temmuz gecesi neredeydiniz?

Örnek: “Evde film seyrediyordum. Oğlum İstanbul’dan aradı ‘Baba, acayip şeyler oluyor’ dedi. O sırada televizyonda bir iki isim geçti onları görünce dedim ki ‘Bu darbe ve imamın  darbesi.’

FETÖ darbesi beklenen bir şey miydi?

Örnek: “Fethullah Gülen’in 1980’li yıllardan beri iktidar hırsı var. O zamanlar söylemiş; ‘Adliye, Harbiye ve Mülkiye.’ Türkiye’yi İslami bir devlet haline getirmek istiyorlar.”

Bugüne Nasıl Gelindi?

Örnek: “2012 MİT krizine kadar, AKP ile ittifak içinde gelindi. 2010 yılında yapılan 12 Eylül referandumu FETÖ’cü yargı mensuplarının işini kolaylaştırmak içindi. Bunun ses kaydı da var; Sadullah Ergin, Başbakan Erdoğan’ı arıyor, ‘Yargıtay için bu liste geldi, bunun büyük çoğunluğu Fethullahçı’ diyor. Erdoğan ise şu cevabı veriyor; ‘Kıblelerimiz aynı.’ Bu konuşmayı kaydedip sızdıran da yine FETÖ.

Fethullah Gülen müstakil bir adam mı, arkasında ‘üst akıl’ var mı?

Örnek: “Gülen’in bu işe adanmış ve çok eğitimli bir ekibi olduğunu düşünüyorum. Üst akıl meselesine gelince; burada CIA kastediliyor. Ben kuvvet komutanı olduğum dönemde, 2004 yılı Ocak ayında bir dosya geldi. Washington’da bir düşünce kuruluşunun düzenlediği seminerin kitapçığı. Konu, ‘Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika.’ Bunların içinde Türkiye de bulunuyor. Seminerin sonuç bildirgesi ise şöyle: ‘Bu ülkelerin tümünde bir rejim değişikliğine ihtiyaç var ve buna başlayalım.’ İyi de bu rejim değişikliği nasıl olacak? Seminerde o da tartışılmış; ‘Yerel güçleri kullanacağız’ demişler. Türkiye’de kullanılacak yerel güç apaçık ifade edilmiş; ‘Fethullah Gülen Hareketi.’ Yıl 2004. Bakın her şey bu kadar net. Ben bu kitapçığı görevdeki her makama bildirdim.”

Türkiye daha fazla demokrasi ile bu sorunu çözebilir miydi?

Örnek: “Bu soru o kadar önemli ki! Diyelim ki TSK’nın içinde 10 bin Fethullahçı var. Bunu öğrendikten sonra temizlemek çok zor. Ne yapabilirsiniz? O rakamı 10 bine getirtmemek! Bir aslan çıktı; Nuh Mete Yüksel, Gülen hareketinin terörle yargılanması gerektiğini savunan o iddianameyi hazırladı. Peki ne oldu? Yüksel, bir kasetle davayı bırakmak zorunda kaldı, hiçbir siyasetçi de arkasında durmadı. İlk kaset kumpası işte budur. Sonra Baykal, sonra MHP… Yöntem hep aynı.

Zaman geçtikçe FETÖ iyice yerleşti. 2006 yılında da AKP’nin yaptığı bir yasa değişikliği ile Gülen, o soruşturmadan beraat etti.”

Sizce bunu neden yaptılar?

Örnek: “AKP 2001 yılında kuruldu, 2002’de de erken seçime gidildi. AKP bu seçime hazırlıksız yakalandı, elinde para yok, bir devlet bürokrasisi yok, kadro yok. Baktılar ki bunların hepsi Gülen’de var, bu nedenle işbirliği yaptılar, biraz da mecbur kaldılar. Aslında o dönemden beri tek sandalyede iki kişi oturuyordu. Ve bu iş ortaklık bozulana kadar devam etti.”

Abdullah Gül ya da Ahmet Davutoğlu yargılanırsa şaşırır mısınız?

Örnek: “Hiç şaşırmam! Bence yargılanmaları gerekir. Bunu bu şekilde yazabilirsiniz.”

 

 

15 temmuz darbe girişimi özden örnek imam darbesi fetö fethullah gülen akp abd cıa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500